Dodany: 29.10.2015 10:24|Autor:

Anaruk, eskimoski chłopiec z Grenlandii, i sprytne pingwiny z „Zaczarowanej zagrody” to najbardziej znani bohaterowie Aliny i Czesława Centkiewiczów. Z podróży do Arktyki i na Antarktydę autorzy przywieźli jednak wiele pasjonujących historii. Zachęcamy miłośników polarnych krain i krajobrazów skutych lodem do zaprzyjaźnienia się także z innymi, równie sympatycznymi postaciami: Piotrkiem i jego oswojonym białym niedźwiadkiem, Giwejem, który zamiast szamanem został pilotem, a także dzielnym Jędrkiem, który uratował tatę przed niedźwiedziem polarnym.

Czesław Centkiewicz (ur. 1904; zm. 1996) - pisarz, podróżnik, reportażysta. Autor wielu znanych książek dla dzieci i młodzieży. W 1932 r. został kierownikiem pierwszej polskiej wyprawy polarnej na Wyspę Niedźwiedzią. W latach 1950-1980 odbył około 80 podróży, w tym 63 razem z żoną. Miejscami, które wywarły na niego największy wpływ i które najczęściej przedstawia w swojej twórczości, były Antarktyda i Arktyka.

Alina Centkiewicz (ur. 1907; zm. 1993) - pisarka, podróżniczka, działaczka społeczna. Wspólnie z mężem napisała około 30 książek, do najbardziej cenionych należą zbeletryzowane biografie norweskich podróżników „Fridtjöf, co z ciebie wyrośnie?” i „Człowiek, o którego upomniało się morze”, a także cykl przygodowy dla młodzieży: „Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei” i „Tumbo nigdy nie zazna spokoju”. W 1958 r. jako pierwsza Polka, a szósta kobieta na świecie, stanęła na Antarktydzie.

[Nasza Księgarnia, 2014]