Dodany: 18.10.2015 17:51|Autor:

Ze stresem jest jak z bakteriami – jeśli wyeliminujemy je zupełnie, staniemy się bardziej podatni na działanie wirusów i groźne choroby. Ale nadmiar bakterii jest równie szkodliwy. Stres nas uodparnia i hartuje, ale tylko pod warunkiem, że potrafimy sobie z nim odpowiednio radzić. Zamiast chronić dzieci przed stresem, nauczmy się je z nim oswajać.

Dzieciństwo wcale nie jest taką idyllą i czasem wolnym od trosk. W życiu dzieci pojawia się wiele stresujących momentów: problemy w szkole, brak zrozumienia w domu, nieporozumienia z rówieśnikami, narastające współzawodnictwo, liczne zagrożenia... Jeśli Twoje dziecko skarży się często na bóle głowy czy brzucha, ma problemy z zasypianiem, cierpi na brak apetytu, często wdaje się w kłótnie i bójki, jest rozdrażnione i niecierpliwe, ma kłopoty z koncentracją – przyczyną może być STRES i nieumiejętne radzenie sobie z nim.

Shelley Davidow, opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu w pracy pedagoga, przytacza wiele prawdziwych historii. Omawiając je, przedstawia szereg pomocnych sugestii oraz wskazówek. Radzi, jak pomóc dziecku rozładowywać napięcie i uczy rodziców oraz opiekunów, jak skutecznie łagodzić sytuacje stresowe.

[Buchmann, 2015]