Dodany: 14.10.2015 12:13|Autor:

"Autor przemierzył losy wioski od jej początków. Przy tym nie unikał odwoływania się do dziejów okolicznych miejscowości, szczególnie Lysek. Również w tle pojawia się wiele odniesień do dziejów Górnego Śląska i całości Śląska. Podjął się niezwykle trudnego, a nawet niewdzięcznego zadania, by z istniejącej literatury oraz dostępnych mu źródeł stworzyć w miarę spójny obraz losów tej niewielkiej osady. Jest to o tyle trudne, że dotąd tylko w opracowaniu Ludwika Musioła poświęconemu Lyskom wspomniano o dziejach Suminy.

Popularne opracowanie tej niewielkiej miejscowości zawiera wiele pozytywnych emocji, co pozwoliło autorowi utożsamić się z tworzonym dziełem. Osobisty stosunek do omawianych losów różnych wątków – wydaje się dostrzegalny. Mimo iż autor nie jest zawodowym historykiem, próbuje podjąć naukowy dyskurs".

dr Bogdan Kloch

Grzegorz Walczak (ur. 1957 r.) filolog polski, dziennikarz. Publikuje od 1981 r. na łamach "Poglądów", "Tygodnika Gdańskiego", "Gazety Rybnickiej", "Śląska"; redagował "Plamę. Pismo Artystyczne" w Rybniku oraz "Nowinki" w Lyskach. Autor wydawnictwa "Barwy kulis. 40-lecie Teatru Ziemi Rybnickiej", Rybnik 2004. Od 1982 r. związany z górnośląską wioską Sumina.

[Vectra, 2011]