Dodany: 12.10.2015 20:49|Autor:

Książka: Córka papieża
Fo Dario
Notę wprowadził(a): dot59Opiekun BiblioNETki

Lukrecja Borgia - rozpustnica i trucicielka czy ofiara intryg bezwzględnego ojca
Nieznana prawda o bohaterce głośnego serialu "Rodzina Borgiów"

Córka papieża ma 13 lat, gdy po raz pierwszy posłuży ojcu do osiągnięcia politycznych celów. Trzykrotna mężatka, matka nieślubnego syna, kochanka wielu mężczyzn. Symbol rozbuchanych żądz i rozwiązłości. Oskarżana o kazirodcze związki z ojcem i bratem, nazywana była "największą kurtyzaną Rzymu".

Historia kobiety tak niezwykła, że prawie niemożliwa do opowiedzenia. Próbowali pisarze, filozofowie, historycy, filmowcy... Udaje się dopiero teraz. Laureat Nagrody Nobla Dario Fo oddaje głos Lukrecji, ujawniając jej autentyczne listy i fragmenty dziennika. Pozwala poczuć to, co czuła ona - córka Aleksandra VI - najbardziej skorumpowanego spośród papieży.

Dario Fo staje w obronie Lukrecji. Po raz pierwszy ukazuje kobietę odważną, uwikłaną w bezlitosną grę o władzę. Snuje opowieść z pasją, zaangażowaniem i pewną dozą ironii, a okrutny świat nepotyzmu i nieprzyzwoitości wciąga czytelnika jak najlepszy spektakl teatralny.

"Skupiłem się jedynie na poszukiwaniu prawdy".

Dario Fo

Dario Fo (ur. 1926 r.) - wybitny włoski dramaturg, reżyser teatralny, aktor, kompozytor i malarz. Jego teksty zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. Sztukę "Komiczne misterium" wystawiono ponad 5000 razy, kilkakrotnie na stadionach sportowych. W 1997 roku Fo został laureatem literackiej Nagrody Nobla. Zadedykował ją swojej żonie i muzie - France Rame, z którą współpracował aż do jej śmierci.

[Wydawnictwo Znak Horyzont, 2015]