Dodany: 12.10.2015 13:59|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Angelus i Wojaczek na Bruno Schulz. Festiwal


W dniach 13-18 października we Wrocławiu odbędzie się czwarta edycja Bruno Schulz. Festiwal. To wspaniałe wydarzenie dla wszystkich miłośników dobrej literatury. Na oficjalnej stronie festiwalu znajdują się dokładne informacje oraz program wydarzenia.

Do najbardziej atrakcyjnych punktów całego festiwalu należy zaliczyć „Salon Angelusa”, w ramach którego odbędą się spotkania z autorami, którzy byli nominowani lub zdobyli Nagrodę Angelusa – Literacką Nagrodę Europy Środkowej.

Cykl spotkań otworzy 15 października Kazimierz Orłoś, autor między innymi Domu pod Lutnią. Powieść” i Historii leśnych kochanków” (obie nominowane do Nagrody Angelusa). Kolejnego dnia z czytelnikami spotka się ubiegłoroczny laureat Angelusa Pavol Rankov, nagrodzony za powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)”.

W sobotę 17 października odbędzie się spotkanie z Olgą Tokarczuk, po raz kolejny nominowaną do Angelusa – tym razem za „Księgi Jakubowe”. Ostatniego dnia Festiwalu, czyli w niedzielę 18 października, publiczność festiwalowa spotka się z Andrzejem Stasiukiem, którego książka po raz kolejny znalazła się w finale Angelusa. Wszystkie spotkania odbędą się w Ossolineum.

Nie może także zabraknąć spotkania z tegorocznymi nominowanymi. Odbędzie się ono w piątek 16 października w salonie Empik Renoma. Udział wezmą: Jacek Dehnela, Drago Jančara, Ziemowit Szczereka, Lucian Dan Teodorovici i Olga Tokarczuk. Autorzy odczytają fragmenty swoich powieści. Spotkanie odbędzie się

Natomiast 17 października o godzinie 20.00 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu będzie miała miejsce uroczysta gala wręczenia tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Ponadto każdej edycji BSF towarzyszy sesja naukowa. W tym roku jej temat to „Wojaczek – przeczytany”, a zorganizowana została przez Katedrę Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki UJ oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wystąpienia konferencyjne zgrupowane zostały wokół kilku głównych tematów, pozwalających na wykorzystanie rozmaitych metodologii badawczych i języków krytycznych. Dużo miejsca poświęcono refleksji nad rolą legendy literackiej w kształtowaniu się obrazu autora w świadomości odbiorców. Obok konferencji naukowej, która odbędzie się w murach wrocławskiego Ossolineum, zaplanowane są popołudniowe wydarzenia kulturalne i spotkania, adresowane do wszystkich osób zainteresowanych twórczością i legendą Rafała Wojaczka.

W środę 14 października o godzinie 16.00 w refektarzu Ossolineum odbędzie się dyskusja panelowa poświęcona życiu i legendzie Rafała Wojaczka, z udziałem Stanisława Beresia, Macieja Meleckiego i Macieja Szczawińskiego.

Dzień później, w czwartek 15 października o godzinie 18.00, organizatorzy zapraszają do kina Helios na film „Wojaczek”. Po projekcji – spotkanie z reżyserem, Lechem Majewskim, oraz odtwórcą głównej roli, Krzysztofem Siwczykiem. Natomiast w piątek 16 października o godzinie 16.00 w refektarzu Ossolineum o pisarstwie Rafała Wojaczka rozmawiać będą Romuald Cudak, Bogusław Kierc i Piotr Śliwiński. Spotkanie zatytułowane Jak pisać o Rafale Wojaczku?” poprowadzi Konrad Wojtyła.    

Dokładny program dostępny jest także na oficjalnej stronie festiwalu.

News przygotowała Katarzyna Julke-Bogacka

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: