Dodany: 16.11.2009 17:52|Autor:

Książka: Roosevelt a sprawa polska
Pastusiak Longin
Notę wprowadził(a): Dratewka

Profesor dr hab. Longin Pastusiak specjalizuje się w problematyce amerykanistycznej. Pracując w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych kierował Zakładem Krajów Kapitalistycznych, następnie Samodzielną Pracownią Krajów Ameryki Północnej, a ostatnio Zespołem do spraw Badań Amerykanistycznych. Wiele czasu poświęcił badaniom polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych, stosunków polsko-amerykańskich, m.in. sprawie stosunku prezydenta F.D. Roosevelta do Polski i Polaków.

Książka "Roosevelt a sprawa polska" jest dwudziestą trzecią publikacją książkową tego autora. Nakładem Wydawnictwa "Książka i Wiedza" ukazały się m.in. następujące jego prace: "Szkice o polityce zagranicznej USA" (1968), "Demokracja po amerykańsku" (1969), "Co z Ameryką" (1970), "Stany Zjednoczone a Bliski Wschód"(1971).

"Ostatnie dni sierpnia 1939 r. w Waszyngtonie, upalne i wilgotne, ogromnie wyczerpały amerykańskich mężów stanu. Prezydent F.D. Roosevelt raz po raz apelował do rządów państw europejskich o uczynienie wszystkiego dla ratowania pokoju. Amerykańscy dyplomaci i dziennikarze z różnych stolic nieprzerwanie nadsyłali najświeższe informacje o wydarzeniach politycznych, przekazując zarazem odzew poszczególnych państw na pokojowe wezwania Roosevelta. W Waszyngtonie oczekiwano w ogromnym napięciu odpowiedzi Hitlera na dwa ostatnie apele prezydenta USA skierowane do kanclerza Trzeciej Rzeszy 24 i 25 sierpnia 1939 r. (...).

1 września nad ranem sekretarz stanu Cordell Hull spał wyjątkowo mocno. Rozbudzony powtarzającym się sygnałem telefonu, niechętnie podniósł słuchawkę. »Cordell? - usłyszał głos Roosevelta. - Przed chwilą telefonował Bullitt. Niemcy zaatakowały Polskę«".

[Wydawnictwo "Książka i Wiedza", Warszawa 1980]