Dodany: 26.06.2015 14:08|Autor:

nota wydawcy


Jörg Bernig, ur. 1964, studiował filologię niemiecką i angielską na uniwersytecie w Lipsku. Pracę doktorską na temat obrazu bitwy pod Stalingradem w niemieckiej powieści po 1945 obronił na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Autor zbiorów wierszy, powieści i esejów, laureat licznych nagród i wyróżnień, między innymi Nagrody Kulturalnej Niemców Sudeckich (2005) oraz Nagrody Literackiej im. Eichendorffa (2011). Mieszka w pobliżu Drezna.


Kraj Sudecki po wojnie. Opuszczona wioska, zniszczona droga, dziki las. Wojenni rozbitkowie, Niemcy i Czesi, stojący jeszcze do niedawna po przeciwnych stronach barykady, próbują odbudować wspólnotowe więzy. Jednak sielankowej enklawie, którą sobie stworzyli, grozi niebezpieczeństwo. Gwardia Rewolucyjna jest już niedaleko...

Epizod historyczny jest tłem dla ponadczasowej opowieści o poszukiwaniu pokoju i szczęścia oraz o fatalnych zbiegach wielkich i małych okoliczności, które zabawiają się losem ludzkim. Plastyczna opowieść, przejmująca.


"Książka Berniga jest ważnym głosem w dyskusji na temat relacji niemiecko-czeskich w pierwszych miesiącach po zakończeniu II wojny światowej. (...) Dzięki niej historia współżycia i wrogości między Niemcami i Czechami zyskuje bardziej zróżnicowany kształt. Literatura staje się medium, dzięki któremu możliwe jest dotarcie do rozmaitych kręgów odbiorców. (...) Polskiemu czytelnikowi przybliża wydarzenia, o których raczej mało wiemy, skupieni na własnym polsko-niemieckim rozrachunku XX wieku".

z "Posłowia" Krzysztofa Ruchniewicza

[Via Nova, 2015]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 148
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: