Dodany: 19.06.2015 13:09|Autor:

Piotr Nowak w swojej najnowszej książce zabiera czytelnika w niezwykłą podróż. Jego przenikliwe odczytania klasyków filozofii i literatury – m.in. Machiavellego, Schmitta, Shakespeare’a czy Gogola – ukazują niezwykle oryginalną panoramę świata, w którym wszystko, co słabe unika zagłady, moc zaś – roztapia się w niebyt i nic po niej nie pozostaje. W esejach Nowaka ten paradoksalny triumf słabości widać właściwie wszędzie: w pozbawionej ciężaru, przypominającej "bezzębną, rechoczącą klępę" tradycji; w międzypokoleniowej wojnie starych z młodymi; w wizji państwa-Lewiatana zredukowanego do bezpiecznej roli "nocnego ciecia"; wreszcie: w chrześcijaństwie, którego Boga daje się dziś bronić jedynie jako Boga przegranego, słabego, niezdolnego do powrotu. Oto dlaczego erudycyjne szkice Piotra Nowaka to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcieliby w pogłębiony sposób – a nie naskórkowo – zrozumieć dzisiejszy świat.

"Piotr Nowak jest zjawiskiem niecodziennym w polskiej i światowej filozofii, a chciałoby się, gwoli dobra filozofii i nas, jej odbiorców i beneficjantów, by takich jak on było coraz więcej. Nowak nie podąża utartymi szlakami, wybierając trakty, na których tłoczno. Nowak nie liczy się z kanonami określanymi raczej logiką życia akademickiego niż dynamiką zgłębiania sensu świata i życia-w-świecie... Poszukuje odpowiedzi na rzadko zadawane, a sedna sięgające pytania tam, gdzie standardowy filozof rzadko się zapuszcza, i z każdej ze swych wypraw poznawczych przynosi cenne trofea, jakimi szczodrze się ze swymi czytelnikami dzieli. Lektura szkiców Nowaka jest dla łaknących rozumienia zawsze niezapomnianą intelektualną przygodą, a nigdy rozczarowaniem. Z reguły jest wyrzutem: tak dużo w tym, co wiemy, uroczysk niewiedzy. I zachętą: w naszym zatłoczonym wieściami świecie tyle jest jeszcze ziem dziewiczych do odkrycia..."

Zygmunt Bauman

"Ciekawa, często prowokacyjna książka, w oryginalny i interesujący sposób łącząca filozofię i literaturę, jako zarówno przedmiot, o którym mówi, jak sposób, w jaki autor wyraża to, co ma do powiedzenia. Szerokie zainteresowania i wzbudzająca podziw erudycja idą tu w parze z wnikliwością analizy, skłaniającej do myślenia".

Krzysztof Michalski

Piotr Nowak (1966). Wykłada filozofię na Uniwersytecie w Białymstoku. Członek redakcji kwartalnika "Kronos" oraz Rady Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego, wydawca. W 2006 roku opublikował "Ontologię sukcesu. Esej przy filozofii Alexandre’a Kojève’a" (słowo/obraz terytoria) oraz "Wojnę pokoleń" (Prószyński i S-ka). W 2008 ukazał się pod jego redakcją zbiór esejów o filozofii politycznej Carla Schmitta "Man and His Enemies". W latach 2008–2013 zredagował, tłumaczył, współtłumaczył, opatrzył "słowem wstępnym" wydane w trzech tomach pisma pomniejsze Hannah Arendt, "Homo Sacer" Giorgia Agambena, "Lewiatana" Carla Schmitta, "Historię filozofii politycznej" Leo Straussa i Josepha Cropseya, "Drut kolczasty" Hannah Arendt i W. H. Audena, "Ucztę Platona", "Pisma żydowskie" Hannah Arendt, "Wykłady o filozofii politycznej Kanta" Hannah Arendt, "Opadłe liście" Wasilija Rozanowa, "Apokalipsę i politykę" Jacoba Taubesa. Prowadził wykłady w wielu uczelniach europejskich i amerykańskich.

[Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego, 2013]