Dodany: 15.06.2015 13:18|Autor:

„Nie widziałem nigdy uzdrowiska, którego położenie miało wygląd bardziej obliczony na zachowanie czy przywrócenia zdrowia niż Lądek” – stwierdził John Quincy Adams. To najstarsze na obecnych ziemiach polskich uzdrowisko zwiedził on podczas swej podróży szpiegowskiej po Śląsku. W 1825 roku został szóstym prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Co takiego jest w Lądku Zdroju, że zachwycił człowieka, który tyle widział w życiu?

Magiczne wody życia, wspaniały klimat, niebanalna architektura. Ale niezwykłe są też okoliczne miejscowości, np. leżący po drugiej stronie gór zamek Javornik – kiedyś wspaniała rezydencja biskupów wrocławskich, a obecnie muzeum. Jaskinia Niedźwiedzia jest powszechnie znana, a można też zwiedzić Jaskinię Radochowską, której penetracja dostarcza wrażeń zarezerwowanych dla odkrywców. Po drodze do Javornika nie omieszkajcie zawitać do kopalni złota w Złotym Stoku, w podziemiach której… tryska wodospad. Dodamy do tego zamki w Trzebieszowicach i Karpień, izbę regionalną w Skowronkach, Cierniak, szlak skałek lądeckich, a i tak nie wyczerpiemy katalogu atrakcji. O tym wszystkim – w środku tego przewodnika.

To kolejna publikacja red. Marka Perzyńskiego (na zdjęciu), autora wielu książek o tematyce dolnośląskiej.

[Wrocławski Dom Wydawniczy, 2005]