Dodany: 04.06.2015 08:38|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Wacławem Krupińskim

JKOSerdecznie zapraszamy na spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Wacławem Krupińskim, poświęcone książce „Jan Kanty Osobny. Jan Kanty Pawluśkiewicz w rozmowie z Wacławem Krupińskim”, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego 11 czerwca. Rozmowę z autorami poprowadzi Piotr Metz, dziennikarz muzyczny, a gościnnie wystąpi Tomasz Organek, muzyk, autor tekstów, kompozytor.

Spotkanie odbędzie się 8 czerwca (poniedziałek), o godz. 18.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków (al. J. Słowackiego 22).

Wstęp wolny.

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą. W 1973 roku wokalistą Anawa został Andrzej Zaucha. Jest autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua. Jan Kanty Pawluśkiewicz czasem również sam śpiewa. Jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: „Opery żebraczej”, oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”, poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” oraz wspólnie z Markiem Grechutą musicalu „Szalona lokomotywa”. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej i teatralnej.

Wacław Krupiński jest dziennikarzem, krytykiem, redaktorem działu kultury „Dziennika Polskiego”. Autor książek „Głowy piwniczne”, „Moje woperowstąpienie. Rozmowy z Jadwigą Romańską” i wywiadu rzeki ze Zbigniewem Wodeckim – „Pszczoła, Bach i skrzypce”.