Dodany: 08.10.2009 21:06|Autor:

Książka: Listy z Hadesu; Punktown
Thomas Jeffrey
Notę wprowadził(a): Astral

nota wydawcy


"Punktown" rzuca światło na najmroczniejsze zakamarki naszych dusz.

Jeffrey Thomas, amerykański pisarz, autor licznych opowiadań fantastycznych i horrorów, podejmuje nowe wyzwanie w tym zbiorze dziewięciu wzajemnie powiązanych opowiadań klasycznej fantastyki naukowej. Umiejscowienie akcji opowiadań w scenografii zaawansowanej technicznie i zróżnicowanej kulturowo cywilizacji pozwala na ukazanie ludzkiej kondycji w warunkach zwykle niespotykanych. Thomas przedstawia sytuacje i reakcje ludzkie w zderzeniu z problemami z pogranicza etyki, nauki i socjologii, ukazując pełen wachlarz potencjalnych ludzkich ograniczeń oraz zakres zachowań jednostki ludzkiej.


Fikcja naukowa jest jedynie dekoracją albo występuje jako katalizator lub mikroskop, w którym z pomocą autora dostrzegamy złożoność ludzkiej kondycji. Dzięki wykorzystaniu fikcji naukowej, fantastyki właśnie, Thomas dokonuje analizy człowieczeństwa i jednostki ludzkiej.
Każdy byłby dumny z autorstwa choćby jednego tekstu z tego zbioru.
Michael Marshall Smith

[Punktown] jest mordercze i obce, bogate i tętniące niepokojem, ludzkie i wzruszające. Jeffrey Thomas stworzył coś cudownego.
China Mieville

Oszałamiająco złożona i bogata wizja przyszłości, równie poetycka, jak przerażająca, pełna przenikliwych diagnoz i obrazów, które pozostają w pamięci.
Ramsey Campbell

Genialny zbiór opowiadań… nieważne czy klasyfikować je jako science fiction, fantasy, horror, to jeden z najlepszych zbiorów roku.
Ellen Datlow w THE YEAR'S BEST FANTASY AND HORROR

Ambitna literatura przebrana w wielobarwne, zmiennie szaty… przebojem wbije się na wasze listy pozycji do przeczytania. Inteligentna, zabawna, zmuszająca do myślenia…
Ed Bryant, w LOCUSIE

Eleganckie opowiadania, układające się w czasami szokujący, czasami humorystyczny przewodnik po stworzonej przez Thomasa Burroughsowskiej metropolii… Warto przekroczyć granicę Punktown, ale odtąd trzeba uważać na każdy swój krok.
Paul Di Filippo, w ASIMOV'S SCIENCE FICTION

Bez cienia wątpliwości opowiadania te rzucają światło na najmroczniejsze zakamarki naszych dusz. Lecz jednocześnie Thomasowi udaje się skupić uwagę czytelnika na zmaganiach i wyzwaniach, które czynią nas wszystkich ludźmi. Przesycona emocjami, fascynująca książka.
David B. Silva


Punktown to potoczna nazwa miasta Paxton, które znajduje się na odległej planecie, gdzie ludzkość stanowi jeden z wielu obcych gatunków przenikających się nawzajem kultur. Mroczniejsze niż większość fantastyki naukowej, lecz niepozbawione makabrycznego ironicznego humoru, zawarte w antologii opowiadania dotykają znanych literaturze SF zagadnień - klonowania, wpływu technologii na sztukę, problemu przestępstwa i kary w przyszłości, interakcji z kulturami obcych – wyzwań, przed którymi staje ludzkość i którym nie potrafi sprostać.

Thomas używa niezwykle eleganckiego, poetyckiego stylu, przedstawiając środowisko miejskie pełne życia i aktywności jako paradę ekscentrycznych, żywych i zapadających w pamięć postaci wszelkich typów ze wszystkich warstw społecznych - artystów, przestępców, robotów i klonów. Thomas przedstawia z uwagą i analizą wewnętrzne zmagania ludzi z poważnymi problemami sztuki i życia, pamięci i tożsamości, działań i konsekwencji.

Przykładowo, opowiadania "Duchy w deszczu" i "Sekcja duszy" są wspaniałymi opisami życia i uczuć artystów, i ich wysiłku do osiągnięcia uznania za swoje dzieła. Thomas w tych dwu obrazach śmiało wynajduje całkiem nowe fikcyjne zastosowanie dla zaawansowanej biologicznie skomputeryzowanej techniki aktu tworzenia. "Sezon na skóry" jest poruszającym portretem rozpadu osobowości pewnej kobiety, której usunięto z umysłu bolesne wspomnienia. "Biblioteka smutków" opowiada o wykorzystaniu zaawansowanej techniki do zmiany sposobu w jaki funkcjonuje pamięć umysłu.

"Punktown" to proza bardziej filozoficzna niż przygodowa. Miesza inteligencje ludzkie i nieludzkie w scenariuszu przedstawionym wspaniałą prozą bogatą w poetyckie wizje i emocje, które na długo zapadają w pamięć.

[Mag, 2009]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 379
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: tomp 28.03.2020 21:23 napisał(a):
Odpowiedź na: "Punktown" rzuca światło ... | Astral
"Listy z Hadesu" to jakaś pomyłka ze strony wydawnictwa MAG. Po serii Uczta Wyobraźni spodziewałbym się wyższego poziomu. "Listy..." czyta się trochę jak debiut jakiegoś nastolatka dręczonego fantazjami seksualnymi. Sam pomysł przedstawienia piekła dość ciekawy, ale mnie jakoś nie przekonał. Pozostał mi po lekturze tego tekstu jednak jakiś niesmak.
Co innego druga część tomu, czyli zbiór opowiadań "Punktown". Może nie są to wybitne teksty, ale jednak kilka poziomów wyżej od "Listów...". Oczywiście są tu opowiadania lepsze i słabsze. Jednak całość oceniam dobrze.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: