Dodany: 20.05.2015 23:19|Autor:

Narrator „Harfy traw”, jedenastoletni Collin, zostaje po stracie rodziców przygarnięty przez dwie kuzynki matki, sześćdziesięcioletnie stare panny, kobiety o skrajnie odmiennych charakterach. Młodsza Verena, wyniosła, apodyktyczna i przedsiębiorcza, pełni rolę głowy rodziny i utrzymuje dom. Podporządkowana jej starsza siostra Dolly, nieśmiała, ciepła i przyjacielska, uchodzi za nieszkodliwą wariatkę. Żyją w wielkim starym domostwie wraz z Catherine, Murzynką podającą się za Indiankę. Dolly prowadzi wysyłkową sprzedaż ziołowej mikstury, której receptę dostała od pewnej Cyganki. Kiedy Verena orientuje się, że można na tym zarobić, postanawia uruchomić produkcję na skalę przemysłową. Ale Dolly odmawia ujawnienia składników leku – jedynej rzeczy, której nie zawdzięcza siostrze. Razem z Collinem i Katherine opuszczają dom i zamieszkują w domku na drzewie w pobliskim lesie. Dochodzi do serii tragikomicznych starć…

Kay, bohaterka „Drzewa nocy”, wraca pociągiem z pogrzebu wuja, który w spadku pozostawił jej tylko zieloną gitarę. W przedziale poznaje przedziwną parę: niezwykle gadatliwą, wręcz natarczywą kobietę w średnim wieku i o dość wulgarnym wyglądzie, oraz jej towarzysza, mężczyznę o twarzy mumii. Kobieta chce być w centrum uwagi, opowiada niestworzone historie o swoim życiu. Robi się i zabawnie, i strasznie, i niebezpiecznie.

Truman Capote (1924-85) – wybitny pisarz amerykański zaliczany do klasyków literatury XX wieku. Celebryta i skandalista, przyjaźnił się z pisarzami (m.in. Jamesem Michenerem, Harper Lee, Johnem Steinbeckiem, Normanem Mailerem, Williamem Styronem oraz Philipem Rothem), reżyserami filmowymi i gwiazdami kina. Autor opowiadań, powieści, scenariuszy filmowych i fabularyzowanych reportaży. Na kanwie jego twórczości powstało co najmniej 20 filmów kinowych i telewizyjnych oraz musical wystawiony na Broadwayu. Debiutował w 1943 opowiadaniami publikowanymi w czasopismach „The New Yorker” i „Harper’s Bazaar”. W 1948 opublikował pierwszą powieść „Inne głósy, inne ściany”; w późniejszych latach ukazały się „Harfa traw”, „Letnia przeprawa”, „Śniadanie u Tiffany’ego”, „Wysłuchane modlitwy. Powieść nieukończona”, eseje „Portrety i obserwacje” oraz opowiadania zebrane w kilku zbiorach. Jego najsłynniejszym utworem jest „powieść niebeletrystyczna” „Z zimną krwią”, studium poczwórnego morderstwa popełnionego na rodzinie amerykańskiego farmera.

Powieść „Harfa traw” oraz 8 urzekających opowiadań, których tłem jest amerykańskie Południe. Historie zabawne, wzruszające, nastrojowe, owiane mgiełką niezwykłości, dziejące się w świecie na wpół rzeczywistym, z niebanalnymi, wybitnie ekscentrycznymi bohaterami. Literackie perełki, w których nie sposób przewidzieć puentę.

„Truman Capote jest najdoskonalszym pisarzem mojego pokolenia”.
Norman Mailer

„Przepiękna książka”.