Dodany: 19.05.2015 10:03|Autor: Melampus{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!

Rewelacja

To doskonała książka, przez którą zarwałem kilka nocy, tak trudno było się od niej oderwać. Wspomnienia Dominika Baczyńskiego (zresztą kuzyna Kamila) są tak barwne i tak niezwykłe, że czasami nie chce się uwierzyć, iż wszystko, o czym autor mówi, zdarzyło się naprawdę. Szczególnie dotyczy to losów ludzi, których spotykał na kolejnych etapach wojennej, a potem więziennej i zesłańczej tułaczki – od pospolitych przestępców, poprzez walczących z ustrojem, aż po ludzi ze szczytów komunistycznej władzy. Reprezentują oni spory przekrój narodowościowy i społeczny ówczesnego ZSRR – Rosjanie, Polacy, Ukraińcy, Żydzi. Dzięki ich historiom, które zajmują sporą część książki, możemy niejako dotknąć prawdy o tamtych czasach i o tamtych miejscach.

Zdecydowanie polecam! Dziwię się, że ta książka nie zyskała należytego rozgłosu. Moim zdaniem barwnością opisów i stylem narracji dorównuje ona "Kurierowi z Warszawy" Nowaka-Jeziorańskiego i wspomnieniom Karskiego.