Dodany: 18.05.2015 23:23|Autor:

Książka: Kot, który patrzył na księżyc
Usenko Natalia
Notę wprowadził(a): margines

Natalia Maria Usenko – poetka, pisarka, tłumaczka z rosyjskiego i angielskiego, felietonistka, autorka ponad stu książek dla dzieci (m.in. „Wierzbowa 13”, „Wiersze dla mojej córeczki. Wiersze dla mojego synka”, „Niesmacznik”, „Czarodziej Snu”, „Kopnięte Królestwo”). Pochodzi z rodziny o tradycjach literackich – jest już czwartym pokoleniem pisarzy, podobnie jak dziadek, Aleksander Klugman, oraz matka, Danuta Wawiłow, wspólnie z którą wydała wiele utworów dla najmłodszych. Kiedy akurat nie pisze i nie prowadzi warsztatów poetyckich, śpiewa ballady ludowe z różnych stron świata, tańczy tańce etniczne, czyta grube książki, szyje patchworki, przesiaduje w kinie i produkuje kolorowe dziwnotwory na drutach. Albo ucieka z psem do lasu czy na łąki – byle dalej od cywilizacji.

Życie to nie bajka – wiedzą o tym i duzi i mali. Na szczęście w tej książce wszystko staje się bajką albo śmieszną historią.

O wściekłym księżycu uzbrojonym w miotłę, węgorzu – wielbicielu szarlotki, o zapłakanym potworze kinowym i genialnym sposobie na poskromienie głodnej Olbrzymki. O podstępnych pieskach preriowych, zakochanych w wiośnie kościotrupach i królach, którzy jadają na obiad naprawdę bardzo dziwne potrawy...

Ta książka śmieszy, cieszy i odstrasza smutki. Kto wie, może nawet zechce zamieszkać pod Twoją poduszką?

[Wydawnictwo Literatura, 2012]