Dodany: 27.04.2015 13:05|Autor:

Książka: Czechosłowacka Nowa Fala
Hames Peter
Notę wprowadził(a): agnesines

"Napisana z polotem, barwna opowieść o najbardziej burzliwej dekadzie w historii czechosłowackiego kina. Najdokładniejsza analiza kina narodowego, jaka dotąd powstała".
V. Taborsky

Pod koniec lat sześćdziesiątych kino czechosłowackie zdobyło uznanie publiczności na całym świecie, zwieńczone dwoma Oscarami – dla "Sklepu przy głównej ulicy" Kádara i Klosa i "Pociągów pod specjalnym nadzorem" Menzla – na przestrzeni zaledwie trzech lat. W tym samym czasie entuzjastycznie przyjęto również "Miłość blondynki" i "Pali się, moja panno!" Formana. Były to jednak tylko najbardziej wyróżniające się dzieła czechosłowackiej Nowej Fali – niecodziennego ruchu filmowego, rozciągającego się od realizmu Jireša, przez surrealizm Švankmajera, aż do eksperymentu feministycznych filmów Chytilovej.

Autor nie tylko śledzi początki i opisuje rozwój czechosłowackiej Nowej Fali. Przygląda się również najistotniejszym dziełom powstałym od roku 1930, ukazuje dalsze losy reżyserów debiutujących w latach sześćdziesiątych oraz analizuje wpływ Nowej Fali na współczesne kino czeskie i słowackie.

[słowo/obraz terytoria, 2009]