Dodany: 13.04.2015 15:51|Autor:

Barwne, nieraz burzliwe losy przodków Doroty Sumińskiej oraz dzieje jej życia w wielowątkowej autobiografii.

"Najznakomitszą osobowością szczurzej części naszej rodziny był Felek. Wyglądał jak zwykły szczur wędrowny, ale był synem laboratoryjnej matki i dzikiego ojca. Kiedy był jeszcze całkiem mały, mój ojciec roztoczył nad nim opiekę. Felek uczył się bardzo szybko i chętnie. Znał wiele komend. Umiał się kryć, podawać papierosa, jadał z jednego talerza ze swym panem, ale najlepszy jego numer to niwelowanie tłoku w środkach miejskiej komunikacji. Kiedy w tramwaju robił się ścisk, mój tata mówił: »Ale tłok«, i Felek wychylał się z rozporka swojego opiekuna. Natychmiast wokoło robiło się pusto, choć nieraz obrzucono obu panów niecenzuralnymi słowami".

(fragment książki)

Na malowniczym Wołyniu początku XX wieku pradziadek Doroty Sumińskiej ze strony ojca, hrabia Adam Halka-Ledóchowski (wielki znawca koni), poznaje miłość swojego życia – prostą, ale niezwykle piękną dziewczynę, Tatarkę... Kilka lat później egzotyczna piękność już jako Ewa Halka-Ledóchowska przechadza się po majątku ze znaną na całą okolicę... ulubioną krową Azunią.

Z córką Ewy i Adama ożeni się potem hrabia Piotr Leszczyc-Sumiński, dziadek autorki – z wykształcenia leśnik, wielki miłośnik zwierząt, znany z niezwykłej elegancji i gawędziarskiego usposobienia. To jego syn, hodowca wszystkiego, co tylko można hodować, Edward Leszczyc-Sumiński, jest ojcem Doroty.

Ale to dopiero początek historii... Dzieje rodziny ojca i matki autorki, Zofii, a także życie samej Doroty, pełne barwnych anegdot, są też dziejami zwierząt towarzyszących rodzinie od kilku pokoleń.

Dorota Sumińska jest lekarzem weterynarii z wieloletnią praktyką oraz psychologiem zwierzęcym z zamiłowania, od kilku lat prowadzi popularne radiowe i telewizyjne programy o zwierzętach (m.in. w TVP1 "Zwierzowiec" oraz "Cztery łapy" w 1 programie Polskiego Radia). Jest też autorką poradników i książek o zwierzętach.

[Wydawnictwo Literackie, 2011]