Dodany: 31.03.2015 15:28|Autor:

nota wydawcy


Świat pozimnowojenny charakteryzuje się dużą dynamiką ról i pozycji międzynarodowych poszczególnych państw oraz grup państw w ramach istniejącego ładu międzynarodowego. Procesy przemian zachodzą także na kontynencie afrykańskim, dotychczas postrzeganym przede wszystkim przez pryzmat dystansów rozwojowych, tendencji autorytarnych w ramach systemów politycznych poszczególnych państw czy też konfliktów etnicznych i międzynarodowych. Reformy przeprowadzane zarówno w wymiarze wewnątrzpaństwowym, jak i w ramach instytucji powołanych dla pogłębiania współpracy międzynarodowej, które symbolizuje ukuty przez byłego prezydenta RPA Thabo Mbekiego termin "afrykański renesans", stwarzają szanse na stopniową zmianę sytuacji mieszkańców kontynentu.

Wiesław Lizak swą książkę poświęcił właśnie analizie działań państw afrykańskich na rzecz stworzenia skutecznych i efektywnych środków reagowania w sytuacjach kryzysowych. Autor przedstawił w niej genezę, ewolucję i funkcjonowanie najważniejszych instytucji bezpieczeństwa i współpracy – począwszy od Organizacji Jedności Afrykańskiej, po prezentację Unii Afrykańskiej jako organizacji, której zadania i kompetencje mają być odpowiedzią na wyzwania rozwojowe i modernizacyjne, przed którymi stoi współczesna Afryka.

W literaturze polskiej nie było dotychczas monografii tak wszechstronnie przedstawiającej afrykańskie instytucje bezpieczeństwa.


Wiesław Lizak − doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, adiunkt w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1999 roku prezes Fundacji Studiów Międzynarodowych. Członek zespołu redakcyjnego i wieloletni współautor "Rocznika Strategicznego". Zainteresowania badawcze: problemy państw rozwijających się, zwłaszcza stosunki międzynarodowe w Afryce, na Bliskim i Środkowym Wschodzie, oraz konflikty międzynarodowe. Autor wielu artykułów poświęconych tej tematyce. Współredaktor naukowy m.in. tomów: "Stosunki międzynarodowe w Afryce" (wspólnie z J.J. Milewskim, Warszawa 2002) i "Kuba i Afryka. Sojusz dla rewolucji" (wspólnie z M.F. Gawryckim, Warszawa 2006).

[Scholar, 2012]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 257
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: