Dodany: 10.03.2015 18:17|Autor:

Książka: Tajemnice mojej mamy
Zającówna Janina
Notę wprowadził(a): sowa

"Tajemnice mojej mamy" to powieść zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży. Bohaterką książki jest rezolutna dziewczynka, której poczucie humoru, rzadko spotykana dojrzałość i błyskotliwość pomagają uporać się z bardzo trudnymi problemami, stwarzanymi głównie przez dorosłych.

Janina Zającówna, autorka poczytnych powieści dla dorosłych i młodzieży, debiutowała w 1967 roku powieścią o dziewczętach z zakładu poprawczego "Brama na drodze", która stała się bestsellerem. Wysoko ocenił ją Janusz Głowacki, podkreślając, że "autentyzm relacji jest poważnym walorem tej książki, a także autentyzm języka, postaci i konfliktów".

Spośród powieści dla dorosłych z ogromnym uznaniem spotkały się wielokrotnie wznawiane tytuły: "Skończyło się lato", "Podróż poślubna", "Dom schadzek", "Zemsta jest rozkoszą bogów", "Moje życie z panną K…", "Perkusista". Również dużą poczytnością cieszą się jej książki dla młodzieży: "Wesele mojej mamy", "Klub białej perły", "Z piękniejszej strony świata", "Bilet do raju".

Na podstawie powieści "Mój wielki dzień" powstał film "Kochankowie mojej mamy", nagrodzony na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1986 roku. Z kolei "Heca z łysym" stała się kanwą dla serialu telewizyjnego "Tylko Kaśka", emitowanego w wielu krajach.

Janina Zającówna jest również autorką ponad trzystu opowiadań, drukowanych w czasopismach.

[Siedmioróg, 2014]