Dodany: 09.03.2015 19:38|Autor:

Opowieści biblijne oraz mity starożytnych Greków i Rzymian od stuleci należą do kanonu zachodniej sztuki. Dawni mistrzowie, tacy jak Tycjan, Rubens, Rembrandt, przedstawiali te porywające, wzniosłe, krwawe i nierzadko przepełnione erotyką opowieści na swoich obrazach, kształtując tym samym ekspresję wizualną naszej zbiorowej świadomości.

W książce "Jak czytać opowieści biblijne i mitologiczne w sztuce" Patrick de Rynck opisuje ponad dwieście takich dzieł. Jego praca stanowi przewodnik po źródłach zachodniej cywilizacji, ukazanych na trzy różne sposoby: autor zapoznaje czytelnika z najsławniejszymi opowieściami biblijnymi i mitologicznymi, przedstawia wybór arcydzieł największych malarzy w historii świata oraz ukazuje, w jaki sposób dawni mistrzowie interpretowali sławne sceny. Książka de Ryncka i wypływające z niej wnioski zmienią sposób, w jaki patrzymy na sztukę.

Patrick de Rynck jest filologiem klasycznym, tłumaczem i autorem tekstów dla muzeów, wydawnictw, gazet oraz radia. Jego dorobek książkowy liczy dziesięć pozycji, w tym przewodnik po literaturze antycznej oraz nowe opracowanie mitów greckich.

[Universitas, 2009]