Dodany: 19.02.2015 10:27|Autor:

Leighton Durham Reynolds i Nigel Guy Wilson to znani i uznani filologowie klasyczni, profesorowie Uniwersytetu Oksfordzkiego. Zasłynęli z badań nad transmisją tekstów literatury antycznej. Są ponadto wydawcami dzieł Seneki (Reynolds) oraz Sofoklesa i Arystofanesa (Wilson) w prestiżowej serii Oxford Classical Texts.

Książka "Skrybowie i uczeni. O tym, w jaki sposób antyczne teksty literackie przetrwały do naszych czasów" stanowi wprowadzenie do krytyki tekstów i zarys tradycji przekazu literatury antycznej. Znakomicie opisane ilustracje przedstawiają typy rękopisów antycznych i średniowiecznych, a rzecz uzupełniają obszerne noty bibliograficzne oraz indeksy. Bogate konteksty kulturalne i historyczne czynią z tej książki pasjonującą lekturę z dziedziny historii kultury europejskiej.

"Dość ciekawa jest historia narodzin tej książki. Pewnego dnia - było to w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku - Peter Spicer, wówczas dyrektor departamentu podręczników w Oxford University Press, otrzymał list od nauczyciela łaciny i greki ze szkoły średniej. Jeden z podopiecznych tego nauczyciela poprosił go o wskazanie jakiejś książki, opisującej w przystępny dla studentów sposób procesy historyczne, w wyniku których teksty dzieł klasycznej literatury greckiej i łacińskiej przetrwały do naszych czasów. Nauczyciel nie potrafił wskazać żadnego takiego opracowania [...]".

Nigel Guy Wilson, Przedmowa do wydania polskiego

"Jest to szczególna historia kultury europejskiej pisana z perspektywy przetrwania i obecności dzieł literatury klasycznej. Zarazem jest to studium kultury z pozycji antropologii, dzieło o losach i historii tekstu, uwzględniające cały kontekst kulturowy (oralność, piśmienność, wykształcenie twórców i odbiorców), w którym teksty te funkcjonowały".

Z recenzji Włodzimierza Lengauera

[Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2009]