Dodany: 2004-12-30 13:26|Autor: mafia

Krótki życiorys pana Henryka i pana Michała


Urodził się 5 maja 1846 w dworku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Wychował się na wsi, lubił przyrodę, a także dobrze czuł się w zamożnych dworkach swoich krewnych. Ukończył gimnazjum, szkołę w Pałacu Staszica. Po maturze w 1866 wstąpił do Szkoły Głównej w Warszawie, gdzie przyjęty został na wydział prawny, następnie przenosił się kolejno na wydział lekarski, na filologię i ponownie na medycynę. Ostatecznie jednak wybrał filologię. Jednak Uniwersytet opuścił w 1871, nie złożywszy jednego z egzaminów. Wiele podróżował, m.in. do Stanów Zjednoczonych, Londynu i Paryża. Napisał wiele utworów, dzieł, które znają całe pokolenia Polaków. W roku 1905 otrzymał Nagrodę Nobla. Zmarł w Vevey w Szwajcarii 15 listopada 1916
roku.

Osoba, którą tu bardzo krótko opisałam, to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy - Henryk Sienkiewicz. Autor "Pana Wołodyjowskiego" - trzeciej części Trylogii, pisanej ku pokrzepieniu serc. "Pan Wołodyjowski" to ostatnia część - opisująca wojny siedemnastowieczne, w których udział brała Polska.

Tym razem tytułowy bohater - pan Wołodyjowski, pierwsza szabla Rzeczypospolitej - odnajduje prawdziwą miłość, żeni się z energiczną, sympatyczną i odważną Basią. Wydaje się, że wszystko jest w porządku, ale jednak pojawiają się głosy o zbliżającej się wojnie z Turcją... Jak się skończy cała historia naszych bohaterów? Jaki los czeka dzielnych obrońców Rzeczypospolitej?

W książce oprócz miłości odnajdujemy też przyjaźń, zazdrość, nienawiść, zdradę, czyli to co czyni książkę ciekawą, czyli to wszystko, co jest typowe dla sienkiewiczowskich utworów, jednak czyta się bardzo dobrze.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 10463
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: