Dodany: 30.12.2004 13:26|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

Krótki życiorys pana Henryka i pana Michała

Urodził się 5 maja 1846 w dworku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Wychował się na wsi, lubił przyrodę, a także dobrze czuł się w zamożnych dworkach swoich krewnych. Ukończył gimnazjum, szkołę w Pałacu Staszica. Po maturze w 1866 wstąpił do Szkoły Głównej w Warszawie, gdzie przyjęty został na wydział prawny, następnie przenosił się kolejno na wydział lekarski, na filologię i ponownie na medycynę. Ostatecznie jednak wybrał filologię. Jednak Uniwersytet opuścił w 1871, nie złożywszy jednego z egzaminów. Wiele podróżował, m.in. do Stanów Zjednoczonych, Londynu i Paryża. Napisał wiele utworów, dzieł, które znają całe pokolenia Polaków. W roku 1905 otrzymał Nagrodę Nobla. Zmarł w Vevey w Szwajcarii 15 listopada 1916
roku.

Osoba, którą tu bardzo krótko opisałam, to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy - Henryk Sienkiewicz. Autor "Pana Wołodyjowskiego" - trzeciej części Trylogii, pisanej ku pokrzepieniu serc. "Pan Wołodyjowski" to ostatnia część - opisująca wojny siedemnastowieczne, w których udział brała Polska.

Tym razem tytułowy bohater - pan Wołodyjowski, pierwsza szabla Rzeczypospolitej - odnajduje prawdziwą miłość, żeni się z energiczną, sympatyczną i odważną Basią. Wydaje się, że wszystko jest w porządku, ale jednak pojawiają się głosy o zbliżającej się wojnie z Turcją... Jak się skończy cała historia naszych bohaterów? Jaki los czeka dzielnych obrońców Rzeczypospolitej?

W książce oprócz miłości odnajdujemy też przyjaźń, zazdrość, nienawiść, zdradę, czyli to co czyni książkę ciekawą, czyli to wszystko, co jest typowe dla sienkiewiczowskich utworów, jednak czyta się bardzo dobrze.