Dodany: 03.09.2009 10:00|Autor:

Książka: Twarze Jezusa
Vermes Géza
Notę wprowadził(a): alabaster

Geza Vermes, emerytowany profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, należy do najwybitniejszych specjalistów zajmujących się historią starożytnego judaizmu, dziejów Palestyny oraz języka aramejskiego; jest również jednym z pierwszych badaczy rękopisów znad Morza Martwego i pozostaje w tej dziedzinie największym autorytetem na świecie. "Twarze Jezusa" to zwieńczenie trwających ponad trzydzieści lat badań nad historyczną postacią Jezusa, kontynuacja myśli Vermesa, jego akademickiego zainteresowania Jezusem oraz zaangażowania w żydowską interpretację Biblii.

Autor prezentuje w książce cztery różne portrety Jezusa przedstawione w różnych miejscach Nowego Testamentu (Ewangelii wg św. Jana, listach św. Pawła, Dziejach Apostolskich i ewangeliach synoptycznych Marka, Mateusza i Łukasza). Piąta "twarz", zdaniem profesora, ukryta jest pod najwcześniejszą warstwą ewangelijnej tradycji, w prawdziwym świecie palestyńskiego judaizmu pierwszego stulecia naszej ery. Jest to twarz "autentycznego" Jezusa, prawdziwie ludzkiego, skierowanego ku Bogu, żarliwie natchnionego wiarą.

[Wydawnictwo Homini, 2008]