Dodany: 13.02.2015 13:07|Autor: nialla

Czytatnik: Cytaty

„Otchłań zła”/„L'Âme du mal” - Maxime Chattam

„Mogę ci opowiedzieć całe moje życie i nic mnie to nie będzie kosztowało, ponieważ ciebie tu nie ma i nigdy się nie zobaczymy. A to oznacza, że nie będę narażona na ciężar twojego spojrzenia.”

„Wiedział, że charakterystyczny zapach śmierci zapisał się w nim, w jego genach, na zawsze, bo śmierć jest w każdym mężczyźnie, każdej kobiecie i prędzej czy później budzi się na wezwanie z otchłani.”

„Cóż, nie da się zmienić charakteru dorosłego człowieka.”

„Milczeli; była to jedna z tych chwil, kiedy nie pokrzepi żadne słowo, kiedy ważna jest cisza, a jedyną metodą pociechy jest czyjaś serdeczna obecność.”

„Dorośli nie lubią śmierci. To pewne. Wolą, żeby wykonywała pracę z daleka od ich wrażliwych oczu. Za zamkniętymi okiennicami”

„[...] śpimy nie tylko po to, żeby się wyspać. Również po to, aby było nam lepiej, by przestały nas męczyć zmartwienia. Sen łagodzi troski, kłopotom odbiera ich ciężar; dzięki czemu rzeczywistość staje się wspomnieniem. „Sen jest być może jedyną świątynią spokoju, którą dysponuje człowiek”.”

Otchłań zła (Chattam Maxime)