Dodany: 31.08.2009 13:38|Autor: nicpo

Czy Pan Bóg jest szczęśliwy i inne pytania Leszka Kołakowskiego

To już ostatni tom tekstów prof. Kołakowskiego. Zawarte w nim eseje i artykuły ukazywały się poprzednio na łamach "Gazety Wyborczej", "Tygodnika Powszechnego" oraz "Rzeczpospolitej". Teraz, zebrane i opracowane przez Zbigniewa Mentzla, trafiły do rąk czytelników w formie książki. To zestaw różnorodnych pytań, na które autor stara się odpowiadać rzetelnie, wykorzystując zarówno swoje osobiste doświadczenie, jak i szeroką wiedzę o filozofii i zagadnieniach dotyczących wiary. Odpowiedzi są napisane językiem sprawnym i komunikatywnym, tak, że nawet najtrudniejsze i, wydawałoby się, skomplikowane teorie zostają wyjaśnione w sposób przystępny i zrozumiały. Oczywiście autor nie udziela odpowiedzi jednoznacznych i prostych, jest świadom sprzeczności i relatywności, która towarzyszy każdej próbie rozwikłania nawet najprostszej zagadki. Mimo tego lektura stanowczo poszerza wiedzę przeciętnego czytelnika na temat wybranych filozofów, historii Kościoła jako instytucji czy też współczesnego nam świata oraz zagadnień takich jak prawda, rozum, czas.

Do tego należy dodać, że mimo powagi omawianych zagadnień, Kołakowski nie wyzbywa się swojego dystansu i humoru. Jego rozważania wciągają, a pytania stawiane przez niego skłaniają do refleksji.

Na pytanie, czy warto sięgnąć po tę lekturę, odpowiedź jest tylko jedna. Jak najbardziej.