Science nie do odróżnienia od fiction

Książki i okolice> Książki w szczególe> Księżyc prawdopodobieństwa (Kress Nancy (pseud. Kendall Anna))

Autor: qqror

Data dodania: 2015-01-27 10:47

Co mnie urzekło w tej książce, to bardzo starannie potraktowane wątki naukowe. Akcja dzieje się w czasach w których technologia stoi na wiele wyższym poziomie niż dzisiaj, ale jej zasady są bardzo przekonująco wyjaśnione. Do tego stopnia, że często nie byłem w stanie odróżnić, kiedy mowa o stanie dzisiejszej wiedzy, a kiedy autorka "spekuluje i wymyśla". Świetnym przykładem jest opis działania synapsy. Do tej pory nie wiem, gdzie kończy się opis naukowy, a gdzie zaczyna się fikcja i domysły (prawdopodobnie wtedy, kiedy schodzimy do poziomu atomowego z efektami kwantowymi). Zabieg ten zrobił na mnie olbrzymie wrażenie, a także zachęcił do poznania głębiej opisywanego problemu.

Mamy też technologie których dzisiejsza nauka nie ogarnia (np. portale i tytułowy księżyc prawdopodobieństwa). Są to technologie rozwinięte przez nieznanych (przynajmniej w pierwszym tomie - tyle do tej pory przeczytałem) obcych i nawet bohaterowie książki nie wiedzą jak one działają, za to starają się opracować bardzo racjonalne teorie, których śledzenie sprawia także olbrzymią przyjemność.

Użytkownik: kasiab123 2015-01-28 18:24 napisał(a):

Odpowiedź na: Co mnie urzekło w tej ksi... | qqror Pokaż rodzica

Nie czytałam tej książki, ale myślę, że po nią sięgnę. :)