Dodany: 08.01.2015 19:13|Autor: dominika0112

Dym i lustra

Nie będę się długo rozwodzić nad tą książką. Mam mieszane odczucia co do niej. Może to był mój błąd, bo wypożyczając ją z biblioteki nawet nie spojrzałam na opis, byłam tak podekscytowana, że to Gaiman. W domu okazało się, że to opowiadania, a nie jest to moja ulubiona forma, oj nie.

Tak więc jest to zbiór przeróżnych opowiadań Gaimana. Na początku jest dość długi wstęp wprowadzający nas do każdej z opowiastek, mówiący o tym, co jest jej głównym tematem i dlaczego powstała. W tym wprowadzeniu znajduje się także, moim zdaniem najlepsze, opowiadanie o prezencie ślubnym dla młodej pary. Tak bardzo mnie ono zaciekawiło i pochłonęło, że byłam pewna, że reszta zbioru również będzie fascynująca. No cóż, jak się okazało, pierwsze opowiadanie było najlepsze, a ja za wysoko postawiłam poprzeczkę. Było coraz gorzej. Męczyłam się i męczyłam z tą książką. Pierwsze historie szły mi opornie, te pisane wierszem przeczytałam, ale w głowie nic mi po nich nie zostało, potem było troszkę lepiej. Kiedy w myślach przeklinałam się za wybór tej książki, okazało się, że pod koniec opowiadania są już całkiem całkiem.

Styl autora jest niby taki sam jak w innych powieściach, ale przy krótkich opowiadaniach jest jakby mniej obecny, mniej intensywny. Nie ma takiego humoru, specyficznej narracji. Przy krótkich formach odniosłam wrażenie, że Gaiman trochę na siłę stara się pisać niektóre opowiadania, byle napisać. A w dodatku te wierszowane historie, zupełnie nie moja bajka... Nie potrafiłam się w tym odnaleźć.

Jednak mimo sporej krytyki z mojej strony znalazły się w książce, tak jak wspomniałam, dobre opowiadania, które mnie zainteresowały. Na pewno te we wstępie, na pewno "Rycerskość", "Uczta", "Trollowy Most", "Poczucie obcości", "Załatwimy ich panu hurtowo" oraz "Szkło, śnieg i jabłka".

Gaiman trochę stracił w moich oczach, na tyle, że planuję w najbliższym czasie od niego odpocząć. Ale mimo to i tak dostaje dość wysoką ocenę, bo każda niższa byłaby w moim odczuciu niesprawiedliwa.

Oceniam na 4/6.

[Recenzja pojawiła się wcześniej na blogu]