Dodany: 18.12.2014 12:40|Autor:

Książka: Trauma codzienności
Epstein Mark
Notę wprowadził(a): sowa

"Trauma codzienności" to pierwsza książka z nowej serii Wydawnictwa Charaktery – Sztuka Życia. Mark Epstein, znany psychiatra, odkrywa przemijający potencjał traumy i pokazuje, jak można ją wykorzystać na rzecz własnego rozwoju. Epstein dowodzi, że jeśli nie damy się traumie pokonać, to może ona stać się naszym najwspanialszym nauczycielem i naszą wolnością. Zachodnia psychologia uczy, że jeśli zrozumiemy powody traumy, być może zdołamy się jej pozbyć. Wielu ludzi oddaje się wschodnim praktykom, ponieważ uważa medytację za sposób na wzniesienie się ponad traumę albo odseparowanie się od najtrudniejszych emocji. Epstein dowodzi jednak, że obydwa podejścia są niewłaściwe – trauma to integralna część życia i może być wykorzystywana jako narzędzie do rozwoju i głębszego zrozumienia zachodzących zmian. Gdy spojrzymy na traumę z tej perspektywy, gdy zrozumiemy, że cierpienie jest uniwersalne, mocniej i głębiej połączy nas ona ze światem. Wykorzystując życie Buddy jako najdoskonalszy przykład mocy traumy, Epstein przygląda się też dokładnie własnym doświadczeniom i tym historiom swoich pacjentów, które pomogą nam zrozumieć, że droga do wyjścia z cierpienia wiedzie poprzez to cierpienie.

Mark Epstein jest psychiatrą. Medycynę ukończył na Uniwersytecie Harvarda. Prowadzi prywatą praktykę w Nowym Jorku, pracuje też na Uniwersytecie Nowojorskim. Pisze poczytne książki o relacjach między buddyzmem a psychoterapią, w której szczególnie bliskie jest mu podejście psychoanalityczne. Buddystą został jako dwudziestokilkuletni młodzieniec.

[Charaktery, 2014]