Dodany: 30.11.2014 11:45|Autor:

Książka: Krukowaty czy sikora?
Nilsson Lennart (ur. 1936)
Notę wprowadził(a): koparen

Aż do niedawna sądzono, że tybetańska sójeczka mała to niewielki przedstawiciel krukowatych. Okazała się ona jednak dużą sikorą i jej nowa nazwa gatunkowa to pseudosójeczka, stąd tytuł. Książka ta traktuje między innymi o różnych koncepcjach gatunku, o tym w jaki sposób gatunki powstają i wymierają, o gatunkach ukrytych, pierścieniowych i hybrydach. Dowiesz się też z niej o tym, jak śpiew wdówki nigeryjskiej umożliwił odkrycie nieznanego gatunku astrylda, o odkryciu kowalika algierskiego, preriokura wyżynnego i mrówczynka żółtodziobego, o rzadkościach z Hastings i ornitologicznych oszustwach Richarda Meinertzhagena, o ptaku z Uliety i innych gatunkach znanych tylko z jednego okazu oraz o podwójnym odkryciu trzciniaka wielkodziobego i góralki tybetańskiej, najpierw jako skórek w muzealnej gablocie, a potem żywych ptaków w naturze.

W porównaniu z wydaniem szwedzkim, wydanie polskie wzbogaciliśmy o zdjęcia i rysunki, w dużej mierze unikalne oraz appendix opisujący najnowsze odkrycia stanowisk trzciniaka wielkodziobego.

Lennart Nilsson od ponad 30 lat pisze popularnonaukowe teksty o ptakach w kilku najbardziej poczytnych szwedzkich czasopismach ornitologicznych. Jest autorem książki o szwedzkich nazwach ptaków "Orre, trast och trana".

[Oriolus Förlag, 2014]