Dodany: 10.07.2009 12:07|Autor:

Książka: Tajemnice zakonu
Knabit Leon, Sporniak Artur
Notę wprowadził(a): szara23

"Świat nieustannie się zmienia, a benedyktyni trwają juz półtora lat i sama istota ich życia pozostaje niezmienna. Ja po prawie pięćdziesięciu latach bycia mnichem wciąż jestem w Tyńcu zakochany".

Ojciec Leon Knabit OSB

"Tajemnice zakonu" to opowieść o tym, jak za murami klasztoru spotykają się tradycja i nowoczesność. Ojciec Leon w rozmowach z Arturem Sporniakiem zapewnia, że można w dwudziestym pierwszym wieku poddać się regule benedyktyńskiej i równocześnie być obecnym w dzisiejszym świecie.

Opowiada o tym, jak teraz klasztor musi łączyć w sobie cechy duchowej wspólnoty i dobrze zarządzanego przedsiębiorstwa. Zdradza tajemnice tynieckiej historii i codziennego życia mnichów.

Czytelnik dowie się z tej książi - między innymi - kto wkłada naczynia do zmywarki w klasztornej kuchni i jakie przedmioty osobiste mogą posiadać mnisi... ale nade wszystko pozostanie w przekonaiu, że po jednej i po drugiej stronie klasztornego muru jest takie samo życie i że dobro, radość i humor to uniwersalne klucze to szczęścia.

Ojciec Leon Knabit (ur. w 1929 r.) jest benedyktynem, od wielu lat związanym z klasztorem tynieckim. Autor wielu książęk, uczestnik znanych programów telewizyjnych. Uwielbiany przez dzieci i dorosłych, dobry i pogodny człowiek, duchowy doradca i przewodnik, posiada niezwykłą umiejętność dzielenia się z drugim człowiekiem pogodą i radościa zycia.

[Wydawnictwo Literackie, 2008]