Dodany: 10.07.2009 09:48|Autor: Luck Carpenter

Zygmunt III Waza kontra możnowładztwo


Tytułowym bohaterem jest Iwan Bajbuza, zamożny szlachcic wołyński. Czytelnik obserwuje jego losy na tle burzliwych lat 1587-1607. Widzimy więc walkę stronnictw po śmierci Stefana Batorego, burzliwą podwójną elekcję (1588), wojnę o tron pomiędzy Zygmuntem Wazą a arcyksięciem Maksymilianem, postępujący konflikt między królem a szlachtą i magnaterią, której przywódcą jest Jan Zamoyski, a po jego śmierci Mikołaj Zebrzydowski. Kulminacją jest tzw. "rokosz Zebrzydowskiego" i krwawa walka pomiędzy stronnictwem monarchy a szlachtą rokoszową.

Autor na kartach powieści krytycznie odnosi się niemal do wszystkich autentycznych postaci - aktorów ówczesnej sceny dziejowej. Szczególnie krytycznie osądza magnaterię, która stopniowo zyskuje coraz większy wpływ w państwie i zaczyna podporządkowywać sobie masy szlacheckie. Piętnuje warcholstwo tych grup społecznych, brak patriotyzmu, ksenofobię, walkę o własne interesy, nawet kosztem rozlewu krwi i anarchii w kraju. Pozytywną rolę odgrywa w tym wypadku hetman i kanclerz Jan Zamoyski, którego opozycja wobec Zygmunta III wynika z pobudek patriotycznych. Jednakże negatywną postacią okazuje się jego polityczny następca - wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski, dbający tylko o własne interesy, warchoł, awanturnik, człek dumny, wyniosły, dążący po trupach do celu, jakim jest pełnia władzy (nawet nad monarchą). To właśnie przez prywatę i egoizm magnacko-szlachecki powoli upada silna władza królewska, czego apogeum będą rozbiory niespełna dwa wieki po opisywanych faktach.

Krytycznie autor odnosi się też do osoby Zygmunta III za jego egoizm, frymarczenie koroną, nieliczenie się ze zdaniem polskiego możnowładztwa, otaczanie się cudzoziemcami, poddawanie się wpływowi Kościoła (reprezentowanego głównie przez jezuitów). Na tym tle wyidealizowaną niemal osobą jest tytułowy bohater. To wielki patriota, bezinteresownie oddany ojczyźnie, zdolny do największych poświęceń na jej rzecz. Ponadto człowiek uczciwy, prostolinijny, dobrego serca, wrażliwy na krzywdę ludzką, zawsze gotowy do pomocy i obrony słabszych.

Polecam powieść ze względu na jej walory edukacyjno-patriotyczne. Także ze względu na wartką akcję. Przyznać jednak należy, iż do najwybitniejszych dzieł cyklu "Dzieje Polski" "Bajbuza" jednak się nie zalicza. Mimo wszystko warto sięgnąć i po ten utwór.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2852
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: Kuba Grom 11.07.2009 13:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Tytułowym bohaterem jest ... | Luck Carpenter
Widzę że "specjalizujesz się" w Kraszewskim - to miło, że się tego autora popularyzuje, wszakże jest to taki "Polski Balzac", a w zasadzie mało doceniany.
Użytkownik: lachus77 19.07.2009 22:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Tytułowym bohaterem jest ... | Luck Carpenter
Niniejszy recenzent specjalizuje się od pewnego czasu w powieści historycznej Kraszewskiego. Mam do ciebie, Lucku Carpenterze, pytanie - ile czasu zajmuje ci przeczytanie jednej powieści Kraszewskiego i co (lub kto) sprawiło, że tak niezłomnie i konsekwentnie dążysz do przeczytania utworów Bolesławity składających się na cykl "Dzieje Polski"?
Użytkownik: Luck Carpenter 22.07.2009 15:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Niniejszy recenzent specj... | lachus77
Zajmuje mi to, zależy, około 10 - 15 dni, czasami więcej. Zależy od objętości danej powieści i czasu jaki posiadam. Kraszewskiego polecił mi w szkole średniej mój nauczyciel historii. Spodobały mi się dzieła Bolesławity, szczególnie cykl "Dzieje Polski". Czytałem już te powieści. Teraz po kilku latach wracam do nich ponownie. Tak mam zamiar przeczytać i zrecenzować wszystkie tytuły tego cyklu. Pozdrawiam.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: