Dodany: 22.10.2014 20:45|Autor:

Pięściarstwo to jeden z najstarszych sportów uprawianych przez ludzi, o czym świadczą pochodzące z piątego tysiąclecia przed naszą erą relacje z walk na gołe pięści zapisane hieroglifami. Ale które z odbywających się od tylu lat walk były najwspanialsze?

Kto był największym pięściarzem spośród wszystkich uprawiających szermierkę na pięści przez te 7000 lat? Tylu ich było i tak wspaniałe walki toczyli, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Także ludzka pamięć nie zapisała wszystkich ich nazwisk - konieczny był więc wybór i dlatego 22 opisane tu walki to w większości zdarzenia z okresu, który obejmuje pamięć ostatnich trzech pokoleń. Nie wartościujemy herosów ringu, pozostawiając czytelnikom wybór największego pięściarza - niech każdy sam postawi się w sytuacji sędziego w ringu i zdecyduje, czyją rękawicę unieść.

Większość miłośników boksu nie ma kłopotu z wyborem największego showmana ringu. W tej dziedzinie Muhammad Ali jest wyraźnym faworytem (choć „Prince” Naseem Hamed depcze mu po piętach) - ale czy to go czyni największym pięściarzem nowoczesnego boksu? Wśród innych pretendentów do tronu są jeszcze przecież Joe Louis, Rocky Marciano, George Foreman, „Sugar” Ray Leonard, Marvin Hagler, Chris Eubank, Mike Tyson czy Roy Jones Jr.

[Olesiejuk, 2012]