Dodany: 18.10.2014 17:01|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Romantycznie w księgarni

Czy szukacie czasem książek na poprawę nastroju? Rozglądacie się bardziej za ładną okładką niż za głośnym tytułem, za obietnicą relaksu niż kontaktu z dającym do myślenia arcydziełem?

Jeśli pod koniec pracowitego tygodnia macie ochotę zaszyć się gdzieś z lekką i wciągającą książką,  to może spodobają wam się poniższe propozycje. Przyglądamy się modnym ostatnio powieściom z księgarnią, kawiarnią lub kwiaciarnią w tle. Czy urokliwe miejsce fabuły to dobra podstawa by stworzyć "terapeutyczną" lekturę?

Czytaliście którąś z poniższych książek? Polecacie jakiś tytuł lub zdecydowanie odradzacie? A może znacie inne powieści, które mogłyby uzupełnić zestaw?

„Między książkami” Gabrielle Zevin

Urokliwa opowieść o właścicielu przytulnej, ale kiepsko prosperującej księgarenki, który próbuje poskładać życie na nowo po śmierci żony. Odnalezienie porzuconej między książkami dwuletniej dziewczynki-sieroty i spotkanie z energiczną przedstawicielką małego wydawnictwa wywróci jego świat do góry nogami. Pogodna opowieść o tym, że zawsze jest czas na nowy początek.

„Księgarnia spełnionych marzeń” Katarina Bivald

Miłość, optymizm, sens życia. To książka o tym, ile warte są książki!
Szwedzki bestseller w ciągu miesiąca kupiony przez 17 prestiżowych światowych wydawców.
Sara, lat dwadzieścia osiem, Haninge, Szwecja.

W Szwecji miała prawie dwa tysiące książek i trzy przyjaciółki. W księgarni zaczęła pracę jako siedemnastolatka w wakacje. Potem na cały etat. I już tam została. Więcej przygód w jej życiu nie było. Czytanie chroniło ją przed światem, ale również zmieniało go w niewyraźne tło dla prawdziwych przygód, które przeżywała w książkach. Gdyby myślała o przyszłości, zakładałaby pewnie, że w księgarni zestarzeje się i stanie z czasem coraz bardziej szara i zakurzona. Ale księgarnię zamknięto, a ona została bez pracy... I przyjęła zaproszenie Amy, nieznajomej z maleńkiego amerykańskiego miasteczka. Od dwóch lat pisały do siebie listy, dzieliły się książkami: myślami, przeżyciami i ukochanymi tomami.

Amy, lat sześćdziesiąt pięć, Broken Wheel, stan Iowa.
Pisała: „Myślę, że moje życie jest szczęśliwe, bo zawsze otaczali mnie dobrzy i mili ludzie. Przeżyłam oczywiście trochę smutków, ale tylko tyle, ile mogłam znieść.” Żyła otoczona książkami. I umarła, zanim do Broken Wheel przybyła zagubiona, przestraszona Sara.

Ale mieszkańcy Broken Wheel nie wypuszczą jej ze swojego dziwnego, uśpionego miasteczka. Nagle wszystko zaczyna dziać się naprawdę. Tworzą się nowe i niespodziewane więzi, rozpalają uśpione namiętności. Sara przekonuje się, że ludzie są dobrzy nie tylko w książkach, że nie tylko w książkach można być tym, kim się chce, i przeżywać to, co by się chciało. Po raz pierwszy w życiu czuje, że zrobiła coś naprawdę, że coś zdarzyło się naprawdę. I że znalazła swoje miejsce na ziemi. I przekonała się, że życie pełne jest szczęśliwych zakończeń. Tylko nie wolno ich przegapić.

„Księgarenka w Big Stone Gap”  Wendy Welch

Opowieść o tym, jak kochające się małżeństwo, dwa koty, dwa psy i trzydzieści osiem tysięcy książek może odmienić życie lokalnej społeczności.

Jack i Wendy Welch zawsze marzyli o prowadzeniu księgarni. Pewnego dnia postanowili, że nie można dłużej zwlekać z realizacją marzeń. Zapragnęli żyć niespiesznie, według własnych zasad. Kupili dom w niewielkiej górskiej miejscowości i zaczęli sprzedawać używane książki. Wiele wskazywało, że przedsięwzięcie nie ma prawa się udać: otwieranie księgarni na końcu świata, w kryzysie, w epoce e-booków, wydaje się co najmniej nierozsądne! Szybko okazało się, że sam optymizm nie wystarczy. Aby księgarnia zaczęła działać, trzeba wokół niej zbudować prawdziwą wspólnotę…

Wendy Welch prowadzi księgarnię w Big Stone Gap. Jest etnografem i nauczycielem. Działa lokalnie na rzecz ochrony zwierząt.

„Szczęśliwi ludzie czytają książki i piją kawę” Agnes  Martin-Lugand

Francuski fenomen wydawniczy. Po prostu o miłości.

Mąż i córeczka Diane zginęli w wypadku samochodowym. Gdyby nie pozwoliła im wtedy wyjść z domu na krótką przejażdżkę, wszystko wyglądałoby inaczej. Teraz jest sama i jej całe życie sprowadza się do bezsensownego, kurczowego trzymania się pamięci o jej bliskich. Kiedy postanawia wyjechać do małego miasteczka w Irlandii, które zawsze chciał odwiedzić jej mąż, ma nadzieję, że tam wszyscy zostawią ją w spokoju. Nie przypuszczała, że zaangażowani sąsiedzi, nastrojowy klimat miasteczka i pewien gburowaty nieznajomy pomogą jej odnaleźć utraconą radość życia.

„Lawendowy pokój” George Nina

W swojej księgarni – o wiele mówiącej nazwie Apteka Literacka – Jean Perdu sprzedaje książki tak jak farmaceuta medykamenty. Umiejętnie rozpoznaje, co ktoś nosi w sercu, i proponuje odpowiednią fabułę na konkretny problem. Nie potrafi jednak uleczyć własnego cierpienia, które zaczęło się pewnej nocy wiele lat temu, kiedy odeszła od niego ukochana kobieta.
Wszystko się zmienia, gdy Jean w końcu otwiera pozostawiony przez nią list. Wcześniej nie miał odwagi go przeczytać...

„Wiśniowy Klub Książki” Ashton Lee

Maura Beth organizuje klub książki, aby uchronić lokalną bibliotekę przed zamknięciem. Jej inicjatywa spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem. Na wiernych czytelników oprócz interesujących rozmów czekają bowiem pyszne smakołyki. Klubowicze od dyskusji nad "Przeminęło z wiatrem" przechodzą do plotek, wymiany przepisów, zwierzania się z sekretów i snucia marzeń. Zawiązują się przyjaźnie, a gdy na horyzoncie pojawia się przystojny Jeremy...

„Szkoła Niezbędnych Składników” Erica Bauermeister

Lillian bardzo wcześnie odkryła magię ukrytą w jedzeniu. Filiżanka aromatycznej czekolady i zapach jabłek pomogły jej odciągnąć zapracowaną matkę od obowiązków i skłonić do spędzenia więcej czasu razem. Wtedy przekonała się, że w kuchni i w życiu potrzebna jest harmonia, płynąca z idealnego połączenia niezbędnych składników.

Dziś Lillian prowadzi restaurację i kurs gotowania, na którym przekazuje swoim uczniom sekret, jak za pomocą jedzenia rozpędzić smutki i obudzić serce. Towarzyszące przygotowywanym potrawom smaki, zapachy i doznania odmienią więcej niż jedno życie…

„Dworek pod Lipami” Anna Szepielak

Gabriela, autorka bestsellerów, ma dość łzawych czytadeł. Chce napisać wreszcie coś ambitnego. Niestety, wydawca nie podziela jej entuzjazmu. Na dodatek kobieta niezbyt dobrze czuje się w domu niedawno poślubionego męża. Wszystko ma tam stałe miejsce i tylko dla niej nie przewidziano go zbyt wiele.

Kiedy więc nadarza się okazja wyjazdu na wieś, Gabriela ochoczo z niej korzysta. Zajmując się zwierzętami i domem przyjaciółki, ma wiele czasu na myślenie. A także pisanie wymarzonej książki...

Na oczach czytelnika powstaje opowieść, dzięki której Gabriela zrozumie, czego tak naprawdę pragnie.

To książka o kobietach, ich marzeniach i pewnej rękawiczce. Autorka przypomina nam starą prawdę, że pragnienia, tęsknoty i problemy kobiet są takie same, niezależnie od epoki, w jakiej przyszło im żyć. Współczesna Gabriela i dziewiętnastowieczna Celina znalazły się na rozdrożu, ale tak samo poszukują szczęścia, miłości, urody życia.

„Klub kąpielowy angielskich dam” Barbara Zitwer

Utalentowana nowojorska architektka Joey podejmuje się prestiżowego zlecenia na angielskiej prowincji. Miejscowi jednak niezbyt przyjaźnie patrzą na przyjezdną, a nadzorca budynku Ian robi wszystko, żeby utrudnić jej pracę.

Kiedy Joey zaczyna tracić wiarę w siebie, z pomocą przychodzą jej sympatyczne członkinie Kąpielowego klubu angielskich dam. Dzięki nim Joey uświadamia sobie, że nie samą pracą żyje człowiek.

„Klub Porcelanowej Filiżanki”  Greene Vanessa

Podnosząca na duchu powieść o damskiej przyjaźni, w dowcipnym brytyjskim wydaniu.

Trzy nie mające ze sobą nic wspólnego kobiety poznają się na pchlim targu i ulegają fascynacji tym samym porcelanowym serwisem. Zamiast się kłócić, postanawiają go wspólnie kupić i w rezultacie się zaprzyjaźniają.

Jenny, Maggie i Alison stają przed szeregiem trudnych wyborów; czy dzięki różnicom w temperamentach, życiowych doświadczeniach i poglądach podejmą właściwe decyzje?
Wymarzona lektura dla wielbicielek ciepłych i szczerych historii. Najlepiej smakuje przy filiżance herbaty.

„Kawiarenka pod Różą” Katarzyna Michalak

Piękna historia osadzona w małym miasteczku, wśród sosnowych lasów, w uroczej cukierence. Opowieść o pamięci, która czyni nas tym, kim jesteśmy. I o tym, kim możemy się stać, jeśli tylko chcemy.

Okraszona przepisami na wszelkiego rodzaju słodkości: babeczki, ciasta, torty, krówki, pralinki, ptasie mleczka i domowe kokosanki.

„Kawiarenka pod różą” to pierwsza część poruszającej historii Amelii, pięknej dziewczyny, która utraciła pamięć i na nowo musi dowiedzieć się kim jest.

„Klub Filmowy Meryl Streep” March Mia

Trzy siostry - dwie rodzone i jedna cioteczna - dorastające w cieniu tragedii, jaka przed kilkunastu laty dotknęła ich bliskich, zostają wezwane przez matkę ostatniej z nich do prowadzonego przez nią pensjonatu, gdzie otrzymują szokującą wiadomość. Isabel, June i Kat nieoczekiwanie zamieszkują w jednym pokoju na poddaszu pensjonatu. Lolly, ciotka dwóch pierwszych i matka trzeciej, prosi je o pomoc i zaprasza do uczestniczenia w cotygodniowym wieczorze filmowym. W pensjonacie trwa właśnie miesiąc filmów z udziałem Meryl Streep. Każda z kobiet spogląda na swoje życie przez pryzmat oglądanych filmów i na własnej skórze doświadcza magii kina.

Źródło: noty wydawców.

Zebrała: Sylwia Skulimowska

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 18.10.2014 18:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy szukacie czasem ... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Coś uzupełniającego się znajdzie, choć nie z nowości:
Klub miłośników Jane Austen (Fowler Karen Joy)
Użytkownik: Szeba 18.10.2014 21:10 napisał(a):
Szczerze polecam "Między książkami" i równie szczerze odradzam "Wiśniowy Klub Książki", niestety. Niestety, bo strasznie się sama na tej książce zawiodłam, obiecywałam sobie wiele, a jest to tak nudne, czy może tak bezsensownie ględzone, nawet nie przegadane, że nie dałam rady dokończyć lektury, choć to takie maleństwo! Pierwsza książka jest bardzo ok, ale raczej z tych słodko-gorzkich, trochę smutna i nostalgiczna, ale też ciepła i dodająca otuchy.
Ja sama mam jeszcze ochotę na "Księgarenkę w Big Stone Gap", która ukazała się chyba równo z Zevin oraz na Przebudzenie señority Prim (Sanmartin Fenollera Natalia). Za to dzięki za cynk o "Księgarni spełnionych marzeń" ;)
Użytkownik: modem2 18.10.2014 22:07 napisał(a):
Świetny wątek - dzięki:) Żadnej nie znam, ale nagle nabrałam ochoty, żeby takie właśnie książki poczytać. Od dawna już bowiem prawie w ogóle nie czytam fabuły. Jeśli ktoś ma któreś z podanych tu książek, to może się czymś ze mną wymieni? Zapraszam do mojego schowka, a za kilka dni dojdzie tam jeszcze parę tytułów.
Użytkownik: ksia 20.10.2014 09:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetny wątek - dzięki:) ... | modem2
Witaj, mam Szkoła niezbędnych składników (Bauermeister Erica), chętnie się wymienię. Daj znać, kiedy uzupełnisz schowek :)
Użytkownik: modem2 18.10.2014 22:58 napisał(a):
Czy można by podświetlić dane tych książek? Z góry dziękuję:) Wtedy do schowka szybciej można dodać.
Użytkownik: eliot 19.10.2014 10:33 napisał(a):
Mnie, z podobnych czytadeł, bardzo przypadło do gustu Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek (Shaffer Mary Ann, Barrows Annie).
Użytkownik: Sylwia_ 19.10.2014 14:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie, z podobnych czytade... | eliot
Tytuł kosmiczny! Opis fabuły brzmi znacznie poważniej. Poczytałam sobie o książce i zdecydowanie poszukam jej w bibliotece. Dzięki. :)
Użytkownik: agatatera 19.10.2014 14:08 napisał(a):
Czytałam "Szczęśliwi ludzie..." i to jest bardzo słaba książka, nie warto na nią marnować czasu. Mam jeszcze "Między książkami", czeka na swoją kolej :>
Użytkownik: Sylwia_ 19.10.2014 14:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytałam "Szczęśliwi ludz... | agatatera
Szkoda, tytuł bardzo mi się podoba ;)
Użytkownik: agatatera 19.10.2014 14:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Szkoda, tytuł bardzo mi s... | Sylwia_
Ja przyznaję bez bicia, że skusił mnie właśnie tytuł i okładka, pomyślałam sobie "co tam, czytadło, ale fajnie się zapowiada". No niestety, przeciętność aż biła po oczach. Pisałam o nim u siebie.