Dodany: 13.10.2014 12:00|Autor: Sylwia_

Nobel dla Malali Yousafzai!

Nastolatka z Pakistanu została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Swoją historię opisała w książce "To ja, Malala”. Wspomnienia, napisane wspólnie z brytyjską dziennikarką Christiną Lamb, ukazały się w Polsce w styczniu 2014 r. nakładem wydawnictwa Prószyński Media.

Gdy talibowie przejęli kontrolę nad doliną Swat w Pakistanie, jedna dziewczynka odważyła się im sprzeciwić. Malala Yousafzai podjęła walkę o swoje prawo do nauki.

We wtorek dziewiątego października 2012 roku, w wieku piętnastu lat, niemal zapłaciła za to najwyższą cenę. Gdy wracała ze szkoły, postrzelono ją w głowę z bliskiej odległości. Wydawało się, że nie przeżyje. Ale cudem wyzdrowiała i los rzucił ją z dalekiej wioski w północnym Pakistanie do siedziby ONZ w Nowym Jorku. Szesnastoletnia Malala stała się symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

W uzasadnieniu napisano: "Mimo młodego wieku Malala już walczyła przez kilka lat o prawo dziewcząt do edukacji i na swoim przykładzie pokazała, że dzieci i młodzież także mogą przyczynić się do poprawy swojej sytuacji. Robiła to w bardzo niebezpiecznych okolicznościach". Nastolatka została nazwana "główną orędowniczką prawa dziewcząt do edukacji".

Źródło: materiały prasowe