Dodany: 09.10.2014 10:09|Autor: Viona

Czym jest miłość...


„Sztuka Trzech Miłości. Rzecz o miłości ziemskiej i Uniwersalnej” napisana przez Navisa Norda traktuje o jednym z najważniejszych zagadnień egzystencjalnych człowieka – o Miłości. Ale stwierdzenie takie byłoby uproszczeniem. Ta niepowtarzalna pozycja mówi o trzech Miłościach:
o miłości między kobietą i mężczyzną, która może stać się podstawą do budowania spełniającego miłosnego związku, o życzliwym nastawieniu do drugiego człowieka, które pozwala dostrzec to, co w nim niepowtarzalne (jego indywidualny rdzeń, najgłębszą istotę) oraz o Miłości do Absolutu. A jednak te trzy miłości są w istocie jednym – Miłością.

Nie jest to jednak, jak mogłoby się wydawać, klasyczna publikacja religijna. W żadnym razie nie jest też pełna wzniosłych słów i ideałów. Nie jest również klasycznym dziełem naukowym. A już absolutnie, w żadnym wypadku nie ma w niej nic z beletrystyki.

To książka mądra i głęboka, ale trudna do zaklasyfikowania. Trudność przedstawienia specyfiki tej fascynującej pozycji polega na tym, że nie jest ona podobna do żadnej innej. To niezwykle trzeźwo napisany traktat, uczący obserwacji siebie i innych. Ale nie powierzchownej, ograniczonej do zewnętrznych zachowań i świadomych emocji. Obserwacji głębszej, takiej, do której odnosiła się maksyma filozofów starożytnej Grecji: „poznaj samego siebie”. Uwzględnia również psychologiczną wiedzę o człowieku, opartą na wynikach badań empirycznych.

„Sztukę Trzech Miłości” napisał Navis Nord, który z wykształcenia jest filozofem, z powołania mistykiem, a z doświadczenia zawodowego trenerem biznesu. Dysponuje więc rzetelnością myślenia, wnioskowania i analizy oraz umiejętnością precyzyjnego posługiwania się językiem charakterystycznymi dla filozofa, wglądem i duchowym doświadczeniem mistyka oraz zakorzenieniem w rzeczywistości trenera biznesu.

W pierwszym rozdziale przedstawione są konsekwencje budowania związku miłosnego między kobietą i mężczyzną w oparciu o namiętność i ekscytację. Jedną z nich jest nieuchronne wygasanie namiętności, o czym wiedzą pary o długoletnim stażu. Navis pokazuje jednak, jak wykorzystać tę falę namiętności do przeniesienia związku miłosnego na wyższy poziom, aby wraz z upływem czasu nie tylko nie słabł, ale stawał się coraz bardziej żarliwy. Ostatni rozdział traktuje natomiast o Płomiennej Miłości będącej tęsknotą wielu kobiet i mężczyzn. Miłości głębokiej i trwałej, która kiedy zapłonie, nie pozwala pozostać takim samym… A więc o najgłębszej i najwspanialszej Miłości, jaka możliwa jest między kobietą a mężczyzną.

W innych rozdziałach czytelnik dokonuje (czasem bolesnej) konfrontacji z tymi siłami w człowieku (a więc w nim samym), które niszczą miłość.

Wiele miejsca autor poświęcił zagadnieniu Miłości Relacyjnej, to znaczy takiej relacji z drugim człowiekiem, drugą czującą istotą, która odrzucając interesy i korzyści, uprzedzenia i stereotypy, wszystko, co stoi na przeszkodzie prawdziwego spotkania – umożliwia widzenie najgłębszej, niepowtarzalnej istoty drugiego człowieka; widzenie go takim, jakim może się on stać, realizując prawdziwego siebie. Rozwijaniu zdolności do Miłości Relacyjnej służy przedstawiona w książce technika Medytacji na Miłość Relacyjną.

O tym i o wielu innych ważnych egzystencjalnie kwestiach traktuje „Sztuka Trzech Miłości” Navisa Norda. Jedno można stwierdzić na pewno. To książka tak niepowtarzalna, a jednocześnie inspirująca, że nie sposób w kilku zdaniach zrelacjonować ani czym, ani o czym ona jest. Książka mądra, inspirująca i zmuszająca do wglądu w siebie. Wielopoziomowa jak przedmiot, którego dotyczy: Miłość. Miłość, a więc to, co przyjmujemy „sercem” jako coś nam najbliższego, a zarazem takiego, co będąc nieograniczonym jak Wszechświat, umysłem jest nie do objęcia.

Książka przybliża nas do odpowiedzi na pytanie, jak budować spełniające związki miłosne.


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 328
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: