Dodany: 28.06.2009 16:21|Autor: RobertP

Książka: Wojna, ludzie i medycyna
Majewski Adam (1907-1979)

5 osób poleca ten tekst.

Wojenne losy, ludzkie losy.

Tytuł książki „Wojna, ludzie i medycyna” zawiera wszystko, o czym jest w niej mowa. Jest tu bowiem wojna, są ranni, zabici i jest medycyna, która robi wszystko, aby kogo się da wyrwać z rąk śmierci.

Książkę tę uważam za jedną z najlepszych przeczytanych przeze mnie pozycji autobiograficznych poświęconych wspomnieniom z lat II wojny światowej .

Adam Majewski, lekarz kilku polskich oddziałów biorących udział w walkach, jest jednocześnie wspaniałym obserwatorem toczących się działań, a także zakulisowych rozgrywek pośród polskich oficerów.

Sam bierze udział w walkach pod Monte Cassino jako lekarz 3 Batalionu 3 Dywizji Strzelców Karpackich na wzgórzu 593, w słynnym domku doktora. Zostaje z niego ewakuowany do szpitala, będąc kontuzjowanym i całkowicie wyczerpanym fizycznie. O swoim pobycie w 3 Batalionie mówi tak:

„Wszystko, co z batalionem przeszedłem i w tym czasie widziałem, zarówno nadludzkie wysiłki, jak i zupełnie błahe zdarzenia i rozmowy z oficerami i żołnierzami, wryły mi się w pamięć i zmieniły w znacznej mierze te pojęcia, które dotąd miałem o wojnie i o wojsku.
Większość tych scen – gdy zamknę oczy – widzę dotąd tak wyraziście, jakby to działo się wczoraj lub przedwczoraj. Tak samo słyszę ich głosy, jak gdybym z każdym z nich rozmawiał przed kilkoma dniami. (…) Moją służbę w 3 Batalionie Strzelców Karpackich uważam za jeden z najlepszych i najpiękniejszych okresów, jakie dane mi było przeżyć”*.

W bardzo interesujący sposób opisuje również swoją pracę lekarza, przedstawia sposób funkcjonowania przyfrontowych jednostek szpitalnych, metody leczenia wszelkiego rodzaju urazów - począwszy od ran brzucha i klatki piersiowej, a skończywszy na poparzeniach.

Przytacza też wiele nazwisk i opisuje losy żołnierzy, z którymi sam się zetknął bądź których znał z opowieści krążących wśród wojska.

Do swojej pracy jako pisarza i kronikarza własnych losów wojennych podszedł tak samo dokładnie i drobiazgowo jak do dokonywanych przez siebie zabiegów. Dzięki podanym datom i miejscom pobytu możemy bardzo dokładnie odtworzyć przebyty przezeń szlak bojowy, jego drogę w walce o wolną Polskę.

* Adam Majewski , ”Wojna ludzi i medycyna” , Wydawnictwo lubelskie, Lublin 1977, s. 440.