Dodany: 26.06.2009 20:06|Autor:

Do niedawna dwudziesty pierwszy wiek istniał w literaturze science fiction tylko w wyobraźni pisarzy. Teraz, kiedy stał się faktem, pora podsumować poprzednie stulecie. Opowiadania najbardziej cenionych i popularnych autorów zeszłego wieku ukazują, jaką drogę przeszliśmy i jak daleko nas ona zaprowadziła.

W zbiorze "Arcydzieła" oprócz eseju krytycznego Orsona Scotta Carda, który podsumowuje dokonania science fiction w XX w., znajdują się opowiadania najwybitniejszych twórców tego gatunku, w tym legendarnego Isaaca Asimova, wizjonera Williama Gibsona, prowokującej do rozmyślań Ursuli K. Le Guin, mistrza Roberta A. Heinleina oraz ich szanownych kolegów pisarzy, którzy wywalczyli dla science fiction stałe miejsce w popkulturze dzisiejszych czasów i w... przyszłości.

"Arcydzieła" to przegląd najlepszych opowiadań science fiction, które poprzez łączenie faktów naukowych z fikcją starały się określić miejsce ludzkości we wszechświecie. Ten wyczerpujący zbiór rewolucyjnych, przełomowych i fascynujących dzieł gigantów science fiction z pewnością wytrzyma próbę czasu nie tylko tego stulecia.

"Nie chciałem, żeby ten zbiór opowiadań był podręcznikiem historii science fiction. To nie jest tomiszcze, które należy przestudiować. To skarbiec. Kolekcja klejnotów. Są tu opowiadania, które pokochałem od pierwszego czytania, a czytając je po raz kolejny, jeszcze bardziej utwierdzałem się w miłości i podziwie. To opowiadania, które według mnie przemówią do bardzo wielu czytelników, nie tylko do wybrańców. Ich twórcy odcisnęli swój ślad, wywarli wpływ na innych pisarzy i, co ważniejsze, zmienili życie swoich czytelników. Pominąłem teksty, które miały podobne oddziaływanie jak opowiadania już zamieszczone w zbiorze, choć oczywiście dokonałem tego wyboru wyłącznie na podstawie subiektywnych upodobań. Przede wszystkim są to opowiadania, których nie mogę zapomnieć".

Orson Scott Card

[Prószyński i S-ka, 2006]