Dodany: 17.09.2014 14:02|Autor:

Georges-Olivier Châteaureynaud to nie znany jeszcze polskiemu czytelnikowi współczesny francuski powieściopisarz i nowelista, laureat wielu nagród literackich. Debiutował w 1973 roku tomem opowiadań "Le Fou dans la chaloupe"; wydana w następnym roku powieść "Les Messagers" zwróciła uwagę krytyki na młodego pisarza, przynosząc mu nagrodę "Nouvelles litteraires". W 1976 roku kolejnym sukcesem staje się zbiór nowel "La Belle Charbonnière" nagrodzony przez Akademię Francuską.

Ukończywszy studia humanistyczne, Châteaureynaud ima się rozmaitych zajęć, jest urzędnikiem bankowym, pracuje jako robotnik wykwalifikowany przy montażu ciężarówek, jako bibliotekarz, przez pewien czas handluje nawet starzyzną. "Byłem gotów podjąć się każdej pracy, by zarobić na życie, stale jednak miałem świadomość, że kolejne zajęcie jest czasowe" - wyznaje. Zdobył wszakże dzięki temu ogromne doświadczenie, poznał rozmaite środowiska, skąd wywodzić się będą jego postacie. Książki Châteaureynauda są osobliwe, przeplatają się w nich wątki socjologiczne i psychologiczne, rzeczywistość często ociera się o marzenia senne, granice snu i jawy ulegają zatarciu.

Prezentowany przez PIW "Fakultet snów" otrzymał w 1982 roku nagrodę Renaudot.

[PIW, 1987]