Dodany: 27.08.2014 10:51|Autor:

nota wydawcy


"W jej wierszach nie ma rozdzierania szat ani rozterek tak charakterystycznych dla niektórych poetów niepogodzonych ze światem, Bogiem, Absolutem, ze sobą wreszcie. Poetka dostrzega świat w odsłonach piękna, ale i jego marności. Przyjmuje go takim, jaki jest. Prawda o rzeczach tego świata, o tym, jak one się przejawiają, jest przez nią jedynie rejestrowana. Bo przecież w naszej świadomości, a dalej pamięci, może zagościć tylko to, czego doświadczyliśmy. Każdy samodzielnie będzie musiał tego dokonać na własny użytek.
Zapisywanie z pozoru najzwyklejszych rzeczy przypomina trochę degustację wina, wybornych serów - umyślnie odwołuję się tutaj do kultury francuskiej - tak ukochanej przez poetkę, z którą łączy mnie umiłowanie Francji - w tym kultury kulinarnej. Julia Hartwig jest prawdziwą apologetką chwili. Umie zachwycić się i docenić to, co akurat dane jest jej doświadczać.
Temu smakowaniu codzienności zawsze towarzyszy wdzięczność choćby za naturalność tego, co jest nieodłączne w życiu: rytm nocy i dnia, zmiany pór roku, kwitnienie i zamieranie, naprzemienność w radości i cierpieniu, samotności i miłości".

ze "Wstępu"


"Wdzięczna losowi za dar życiopisania, dama polskiej poezji dzieli się w rozmowach z Arturem Cieślarem swoją prawdą niezależnego ducha. Apologetka chwili szanuje codzienność, trenuje obserwowanie świata, a odżywa w podróży. W miarę upływu lat czuje się coraz bogatsza i bardziej uprzywilejowana..."

Agata Tuszyńska


"Gdy człowiek długo żyje - nabiera szlachetnej pokory wobec świata i życia. Tak sobie myślałem, wczytując się w uroczą, mądrą, pełną taktu i dystynkcji opowieść wybitnej poetki Julii Hartwig o jej życiu. Stoicki dystans mędrca sąsiaduje w niej z refleksją na temat sztuki rozkoszowania się smakiem i aromatem każdej chwili, bo poetycka uważność może służyć również temu, by nie przeczekiwać życia, lecz przeżywać go w najdrobniejszym szczególe".

Józef Baran


"Rozmowa z Julią Hartwig to obcowanie z mądrością, dobrocią i wrażliwością niezwykłej kobiety, której dane było zamieszkać w słowie".

Artur Cieślar

[Zysk i S-ka, 2014]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 301
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: