Dodany: 27.08.2014 10:48|Autor:

nota wydawcy


Trzecie wydanie "Osiedla Swoboda" - jednego z najpopularniejszych współczesnych polskich komiksów.


"Gdybym miał wymienić najważniejszą polską serię komiksową z przełomu stuleci, nie zastanawiałbym się ani chwili – »Osiedle Swoboda« jest poza konkurencją" – tak o komiksie Michała "Śledzia" Śledzińskiego pisał w "Gazecie Wyborczej" Wojciech Orliński. Ukazujący się na łamach słynnego "Produktu" cykl Śledzia był jednym ze znaków rozpoznawczych magazynu, który zmienił polski komiks.

To obyczajowa historia z życia miejskiej młodzieży, która lubi ostrą muzę, imprezy, alkohol i inne używki. Snujący się po osiedlowych uliczkach bohaterowie - niezapomniani Wiraż, Dźwiedziu, Szopa, Smutny i reszta ferajny – borykają się z przemocą, nudą, tępymi dresiarzami i kacem, czyli z tym wszystkim, na co narażeni są codziennie młodzi ludzie.

Śledziu opowiada o tym zwyczajnym życiu na zwyczajnym osiedlu z niezwykłym poczuciem humoru, przyglądając się swoim bohaterom z sympatią i dystansem jednocześnie. Doprawia to szczyptą surrealizmu i fantastyki, które na Osiedlu Swoboda wyglądają zadziwiająco naturalnie.

"Większość patentów, które spotkały »Swobodną« ekipę, wydarzyła się na serio mnie, moim znajomkom, lub została podsłuchana pod sklepem nocnym" – mówił Śledziu w jednym z wywiadów. Właśnie ten autentyzm połączony z doskonałą komiksową formą nadał opowieści nową jakość.

Do dziś, a minęło prawie 15 lat od publikacji pierwszego odcinka "Osiedla Swoboda", nikt nie sportretował polskiej młodzieży i jej życia we współczesnej Polsce w równie przekonujący i fascynujący sposób. Łatwo się o tym przekonać, sięgając po ten kompletny zbiór epizodów opublikowanych w "Produkcie".


Michał Śledziński przedstawił różnice pomiędzy kolejnymi wydaniami zbiorczymi "Osiedla":
- Wydanie pierwsze (2010): "Osiedle Swoboda" (seria z "Produktu"), galeria (gościnna i autorska, w części kolorowa), paski z tekstem (w stylu "Produktu") pod każdą ze stron komiku, pięć nowych plansz (tzw. wywiady).
- Wydanie drugie (2011): "Osiedle Swoboda" (seria z "Produktu"), pięć plansz z wywiadami (te same, co w wyd. pierwszym), 10 plansz komiksu "Centrum" (spin-off osiedlowy).
- Wydanie trzecie (2014): będzie czymś w rodzaju paperbacka po taniości. Może np. gorszy papier dla zachowania konwencji wydania? Będzie pozbawione wszelkich dodatków, w albumie znajdą się wyłącznie odcinki "Osiedla Swoboda" znane z "Produktu".

[kultura gniewu, 2014]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 316
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: