Dodany: 20.08.2014 12:13|Autor: Evusia

Kształtowanie się cywilizacji europejskiej

Opisać w jednym tomie losy narodów europejskich na przestrzeni wieków? Cóż, zadanie dosyć karkołomne. Co wybrać? W jaki sposób uporządkować wydarzenia, by nie utracić najważniejszych treści? Pominąć szczegóły? Jak oddzielić politykę od kultury i czy na historię Europy oddziaływały jedynie działania polityczne i wojskowe, czy może również zmiany w mentalności ludzi, odkrycia naukowe, filozofia i sztuka?

Przed rozpoczęciem lektury nurtowało mnie pytanie, w jaki sposób autor poradził sobie z tymi problemami. A Davies poradził sobie bardzo dobrze. Zachował chronologiczną strukturę przebiegu zdarzeń, przedstawiając najważniejsze dla danego okresu wydarzenia i procesy. Udało mu się przy tym nie pominąć interesujących szczegółów z różnych obszarów życia - dzięki wprowadzeniu tzw. kapsułek, barwnie opisujących ciekawe zjawiska z bogatego skarbca europejskiej historii.

Davies prezentuje dzieje Europy jako zróżnicowane doświadczenie wielu wieków pokoleń, które warto przekazać następnym pokoleniom. Dla mnie odwołania do dorobku europejskiej literatury czy historii muzyki stanowiły ważne źródło dalszych poszukiwań intelektualnych i kulturalnych.

Jestem przekonana, że „Europa. Rozprawa historyka z historią” to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą choć trochę zrozumieć podstawy kręgu kulturowego cywilizacji europejskiej, w której żyjemy.

Zdecydowanie polecam.