Dodany: 26.07.2014 00:27|Autor:

"Niszczyciele zapór" to pierwsza w Polsce tak obszerna historia o jednym z najbardziej brawurowych i szokujących nalotów drugiej wojny światowej, przedstawiona przez utalentowanego brytyjskiego historyka, Jamesa Hollanda. Dzięki dociekliwemu, nowatorskiemu spojrzeniu tego bestsellerowego Autora jeszcze nigdy wcześniej nalot nie został przedstawiony tak szczegółowo [sic!].

Operacja "Chastise" od początku wywoływała skrajne emocje. Akcja zbombardowania w nocy z 16. na 17. maja 1943 roku niemieckich zapór na rzekach w Zagłębiu Ruhry przez 617 Dywizjon Bombowy RAF-u początkowo wygląda na niewykonalną i tak trudną, że z powodzeniem można byłoby nazwać ją samobójczą misją. Jej przygotowaniom towarzyszy ekscytujący wyścig z czasem. Projekt skaczącej bomby niesie wiele niepewności i obaw, ale ostatecznie także niezapomniany smak wygranej.

Autor pozwala nam przeżyć wspólnie z bohaterami emocje, które towarzyszyły im podczas tamtych wydarzeń. Napięcie rośnie wraz z poznaniem celu misji: zniszczenia najtrudniejszych do zaatakowania, najbardziej chronionych – w samym sercu Niemiec – zapór. Zaciekła walka toczy się o trzy najważniejsze i największe zapory w Zagłębiu Ruhry, na rzekach Möhne, Eder i Sorpe. Cel jest niezwykle istotny, ponieważ jego unicestwienie skutecznie spowoduje odcięcie energii ośrodkom przemysłowym, osłabiając tym samym niemiecką machinę wojenną. To plan, od którego pomyślnej realizacji zależał bieg wojny.

[Astra, 2014]