Dodany: 07.07.2014 18:09|Autor:

"Claude Lévi-Strauss napisał stronice tworzące prezentowany tom w odpowiedzi na prośbę dużego włoskiego dziennika »La Repubblica«. Owocem jest niepublikowany dotąd zbiór składający się z szesnastu tekstów powstałych w języku francuskim w latach 1989–2000.

Biorąc każdorazowo za punkt wyjścia jakieś bieżące wydarzenie, Lévi-Strauss nawiązuje do kilku z wielkich współczesnych debat. Czy chodzić będzie o epidemię nazywaną »chorobą wściekłych krów«, czy o współczesne formy kanibalizmu (żywieniowego lub terapeutycznego), czy o rasistowskie przesądy związane z praktykami rytualnymi (żeńskim albo męskim obrzezaniem), etnolog zachęca do podjęcia próby zrozumienia faktów społecznych rozwijających się na naszych oczach, przywołując dzieło Montaigne'a, stanowiące jeden z fundamentów zachodniej nowożytności: »każdy chce mienić barbarzyństwem to, co różni się od jego obyczaju«.

W tych kronikach naznaczonych piętnem ostatnich lat XX wieku odnajdujemy przenikliwość i stymulujący pesymizm wielkiego antropologa.

Zbiór otwiera tekst napisany w 1952 roku – »Męczeństwo Père Noël«".

z przedmowy Maurice'a Olendera

Claude Lévi-Strauss (ur. 28 listopada 1908 r. w Brukseli, zm. 1 listopada 2009 r. w Paryżu), jeden z najważniejszych intelektualistów XX wieku, autor przełomowych dzieł, jak "Antropologia strukturalna", "Smutek tropików" i "Myśl nieoswojona", twórca strukturalizmu jako metody badania kultury.

[Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014]