Dodany: 20.05.2009 09:25|Autor:

Książka: Koszmary Bejrutu
as-Samman Ghada (Samman Ghadah)
Notę wprowadził(a): marshia

Ghada as Samman (ur. 1942), syryjska dziennikarka i pisarka zamieszkała w Libanie, zdobyła rozgłos opowiadaniami o tematyce obyczajowej poruszającymi aktualne problemy społeczne świata arabskiego, m.in. sytuację kobiet. Wiele z jej opowiadań było tłumaczonych na języki europejskie. Oprócz sześciu zbiorów opowiadań, tomu prozy poetyckiej i wyboru felietonów opublikowała dwie powieści o tematyce związanej z tragicznymi wydarzeniami libańskiej wojny domowej lat 1975-1976. O ile powieść "Bejrut 75" była niejako przepowiednią tej wojny, to "Koszmary Bejrutu" są, według określenia arabskiej krytyki, "obrazem wojny libańskiej oglądanym z samego jej dna, jakby przez okno batyskafu". Materię powieści stanowią spisywane na gorąco podczas wydarzeń wojennych - od listopada 1975 do lutego 1976 roku - wrażenia i wizje oparte na osobistych przeżyciach autorki tego dramatycznego dziennika. Poza cenną poznawczo warstwą dokumentalną i prezentacją nieznanego u nas szerzej tła społeczno-obyczajowego wydarzeń libańskich, książka przedstawia człowieka w obliczu sytuacji ostatecznych, jakie mogą zdarzyć się pod każdą szerokością geograficzną w czas wojny domowej.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1984]