Dodany: 20.06.2014 09:08|Autor: papetka

Córka rabina

Historia Polski ściśle związana jest z historią Żydów. Czy w związku z tym znamy tę kulturę? Czy ją rozumiemy? Myślę, że dla wielu osób zetknięcie z historią Revy Mann, wnuczki naczelnego rabina Izraela i córki rabina w Londynie będzie szokiem. Szokiem będzie zagłębienie się w życie ortodoksyjnych Żydów.
Rodzice Revy byli postępowymi Żydami. Pomimo tego, że ojciec i dziadek byli rabinami, nie popadali w fanatyzm. Uważali, że religia nie może ograniczać, a jej prawa należy zmieniać i dostosowywać do czasów, w których żyjemy. Nieszczęście, które dotknęło rodzinę dziewczyny (niepełnosprawność siostry), odcisnęło piętno i zaważyło na relacjach bliskich. Matka rzadko wychodziła z depresji, a Reva nie znajdując oparcia w najbliższych, szukała pocieszenia poza domem. Jej życie to mężczyźni, sex, narkotyki. Wielokrotnie ojciec ratował ją z opresji. Gdy przyszło opamiętanie Reva popadła w drugą skrajność. Wyjechała do Izraela, aby studiować położnictwo. W między czasie wstąpiła do szkoły dla pobożnych kobiet, aby zgłębiać prawdy Tory. Jej decyzja nie zyskała aprobaty ojca. Tak samo, jak małżeństwo z ortodoksyjnym Żydem. Chciała stworzyć szczęśliwą, kochającą się rodzinę, jednak do końca nie zdawała sobie sprawy z tego, że ortodoksyjnego Żyda nic nie zmieni. Nie stanie się nagle czułym mężem, kochankiem i ojcem. Dla niego liczy się przede wszystkim zgłębianie Tory i przestrzeganie jej zasad. Reva opisuje codzienne życie ortodoksyjnych Żydów (ślub, segregację płci w synagodze, wychowywanie dzieci, szabas z całym szeregiem zakazów, zbliżenia fizyczne małżonków, ograniczenia dotyczące kobiet).
Córka rabina to odważna książka. Obnaża najbardziej intymne szczegóły egzystencji Żydów. Posiada też pierwiastek poznawczy. Przybliża czytelnikowi kulturę i obyczaje żydowskie.

Córka rabina: O seksie, narkotykach i ortodoksyjnych Żydach opowieść prawdziwa (Mann Reva)&mode=bookshare