Dodany: 13.06.2014 23:51|Autor: antypater

Kull zdobywa władzę i ... kłopoty.

W swojej powieści, wydanej na polskim rynku księgarskim pod tytułem ''Kull Zwycięzca'' (link: Kull Zwycięzca (Moore Sean A.)) amerykański pisarz Sean A. Moore postanowił opowiedzieć czytelnikowi o tym, jak barbarzyński Atlantyda o imieniu Kull, bohater wykreowany przez Roberta Ervina Howarda zdobył tron wielkiej Valusji. Podobnie, jak w przypadku napisanych przez tego autora historii o dzielnym Cymmeryjczyku Conanie, także w przypadku opowieści o Kullu możemy być pewni, że autor przed zasiądnięciem do pisana swojej powieści zapoznał się ze spóścizną po swoim wielkim poprzedniku, z którego bohaterów postanowił skorzystać w swojej pracy literackiej. W omawianej książce poznajemy Kulla z Atlantydy, jako młodzika-najemnika, który w wyniku niecodziennego zbiegu okoliczności zdobywa tron valusyjski. Wraz z wydawałoby się cennym nabytkiem nasz bohater wpadł w niemałe kłopoty, ponieważ jego konkurentami do tronu nie są tylko zwykli śmietelnicy. Żeby odzyskać, utracony dość szybko po zdobyciu tron dzielny Kull barbarzyńca, pochodzący z narodu, z którego w Erze Hyboryjskiej wyłonią się Cymmeryjczycy będzie musiał zmierzyć się zarówno z zastępami śmiertelników, jak i z czarami rodem ze starożytnego Archeonu, czyli największego królestwa zła, które po długiej przerwie pewne siły chcą przywrócić do życia. Jest to opowieść, której lekturę można z powodzeniem polecić wszystkim miłośnikom fantasy spod znaku ''magii i miecza''.