Dodany: 11.05.2009 10:14|Autor: Lea de Horn

Książka i jej ekranizacje

Dla mnie jest to wyjątkowa książka. Wywarła na mnie ogromne wrażenie i została jedną z moich ulubionych. Dlatego po przeczytaniu rozpoczęłam poszukiwania ekranizacji. Okazało się, ze jest ich sporo... i udało mi się trafić na prawdziwy skarb!

Mam na myśli ekranizację (miniserial BBC) z 2006 r. z Ruth Wilson i Tobym Stephensem w głównych rolach. Siłą tego serialu jest doskonały scenariusz i wspaniali aktorzy, szczególnie główni bohaterowie. Chylę czoła przed Sandy Welch, która jest autorką scenariusza. Wydarzenia są odtworzone bardzo wiernie w stosunku do książki, muszę przyznać jednak, że momentami film jest nawet lepszy od książki, gdyż historia została troszkę jakby unowocześniona (zdaję sobie sprawę, ze dziwnie brzmi to określenie, ale nie znajduję lepszego) i pozbawiona przesadnego sentymentalizmu, który może razić w trakcie lektury. Ogólny klimat książki został świetnie przeniesiony na ekran. Skomplikowana relacja między bohaterami została natomiast wirtuozersko zagrana przez aktorów, których do tej pory nie znałam, ale z miejsca uznałam za wybitnych. Myślę, że każda miłośniczka książki powinna koniecznie (ale to absolutnie koniecznie!) zobaczyć ten piękny 4-odcinkowy serial.