Dodany: 10.06.2014 14:05|Autor: nialla

Czytatnik: Cytaty

„Chłopiec z latawcem”/„The Kite Runner” - Khaled Hosseini

„– [...] wiedz, że grzechem jest tylko jedno. Mianowicie kradzież. Wszystkie inne grzechy są formą kradzieży. Rozumiesz co mówię?
– Nie baba dżan.
– Gdy zabijasz człowieka kradniesz życie. Kradniesz żonie prawo do męża, zabierasz dzieciom ojca. Gdy kłamiesz, kradniesz komuś prawo do prawdy. Gdy oszukujesz, kradniesz prawo do uczciwości. Zrozumiałeś?”

„Jeśli jest tam gdzieś Bóg, chciałbym mieć nadzieję, że zajmuje się ważniejszymi sprawami niż tym, czy piję szkocką albo jem wieprzowinę.”

„I to jest właśnie kłopot z ludźmi, którzy mówią, co myślą. Są przekonani, że inni też tak się zachowują.”

„Jeśli Bóg istnieje, to pokieruje wiatrem, każe dmuchnąć mu tak, żeby wraz z pociągnięciem za sznurek uleciał ze mnie wszystek ból, cała tęsknota.”

„Jedno ci powiem, Amirze dżan: w ostatecznym rozrachunku świat zawsze bierze górę. Tak już jest.”

„Na tej ziemi ludzie już nie okazują sobie dobroci, tylko się zabijają. Ciągle zabijają.”

„Może tak właśnie kiełkuje przebaczenie – nie w triumfalnym objawieniu, ale w bólu rozstania, wygnania, ucieczki w środku nocy.”

„[...] ratując go od pewnej zguby i dając mu w zamian zgubną niepewność.”

Chłopiec z latawcem (Hosseini Khaled)