Dodany: 06.06.2014 11:32|Autor:

nota wydawcy


Ryszard Wagner – jeden z najbardziej znanych niemieckich kompozytorów operowych. Sławny twórca i skomplikowana osobowość; egocentryk i skandalista swoich czasów. W 2013 roku w Niemczech i w Europie hucznie obchodzono dwusetną rocznicę urodzin Wagnera.

Bayreuth – miasteczko w Bawarii, w którym znajduje się willa Wagnera oraz teatr operowy do wystawiania jego dzieł, jest także siedzibą potomków kompozytora, miejscem skrywającym wiele tajemnic artysty. Zarządzany przez klan Wagnerów festiwal dziś także budzi wiele kontrowersji.


Gottfried Wagner (ur. 1947) – doktor muzykologii, reżyser i publicysta, prawnuk kompozytora, jeden z nielicznych członków rodziny, poddaje bezkompromisowej ocenie wpływ Wagnera na kształtowanie się nihilistycznych poglądów oraz ideologii zagrażającej współczesnej mu Europie.

Autor publikacji co jakiś czas dopomina się o krytyczną rozprawę z mrocznymi stronami historii rodziny oraz o otwarcie archiwów dotyczących Wagnera i Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth. Uniemożliwia to jednak brak woli ze strony „strażników Graala” z Bayreuth, wśród których ostatnio najważniejsze są siostry Autora, Katharina i Eva.

Całe Niemcy oddają hołd sławnemu kompozytorowi, tymczasem Gottfried mąci ten nastrój, pokazując prawdziwe oblicze swego pradziadka, antysemity i mizogina, z pogardą odnoszącego się do życia, tonącego w samouwielbieniu i zafascynowanego śmiercią. Wskazuje na ścisły związek idei Wagnera z psychologicznym oddziaływaniem jego muzyki i wystawia rachunek wszystkim, którzy zamykają oczy na tę niebezpieczną stronę osobowości sławnego kompozytora.

Publikacja jest polemiką kulturowo-polityczną.

[Wydawnictwo M, 2014]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 206
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: