Dodany: 23.05.2014 08:53|Autor:

Książka: 88/89
Rzecznik Michał, Surma Przemysław
Notę wprowadził(a): wwwojtusOpiekun BiblioNETki

nota wydawcy


"88/89" to komiks przeznaczony dla dzieci w wieku 10-12 lat, który zainteresuje jednak z pewnością także dorosłych i młodsze dzieci. Michał Rzecznik (scenarzysta) i Przemysław Surma (rysownik) stwarzają na nowo historię Adasia, która być może wydarzyła się już niegdyś jakiemuś chłopcu.


Tematem "88/89" jest to, co najbardziej ulotne i nie poddające się łatwo zabiegom narracyjnym: radość i smutek, pamięć i przemijanie. Właśnie dlatego motywem wiodącym komiksu staje się, rekonstruowana ex post, Historia polskiego przełomu lat '88 i '89. Komiks opowiada rok życia Adasia, dziesięcioletniego chłopca, który staje się świadkiem zrywu Solidarności i upadku komunizmu. Prawdziwa wielka Historia, w której spotykamy Wałęsę, Mazowieckiego i Jaruzelskiego jest tylko tłem historii życia chłopca - tej małej, ale jakże ważnej i porywającej.

Rytm opowieści wyznaczany jest przez plan lekcji, zmiany pór roku współgrają z podziałem na semestry, a podzielona na 12 rozdziałów narracja historyczna nie jest w stanie zaburzyć porządku codzienności. Zryw Solidarności i upadek pomników docierają do bohatera w formie szumu, zlepku wypowiedzi, obrazów z gazet i telewizji, by ulec kolejnemu przefiltrowaniu w jego zabawach i rozmowach z rówieśnikami.

Scenarzysta Michał Rzecznik zadbał o wierne przedstawienie szczegółów ówczesnej codzienności. Rysownik Przemysław Surma przenosi je do warstwy wizualnej komiksu, nawiązując do mistrzów PRL-owskiej ilustracji dziecięcej, przede wszystkim Jerzego Flisaka, Henryka Jerzego Chmielewskiego i Bohdana Butenki. Ten zabieg przywołuje podstawowe założenie, które przyświecało autorom: wydarzenia polskiego przełomu '89 opowiedzieć tak, by mimo upływu lat i wielu przekazów na ten temat stały się żywym, bliskim doświadczeniem dla dzisiejszych najmłodszych.

[Widnokrąg, 2014]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 354
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: