Dodany: 04.05.2009 10:12|Autor:

"[Książka ta] ma umożliwić nam przeniesienie się do owej brzemiennej w skutki epoki w dziejach świata, obfitującej w doniosłe wydarzenia oraz niezwykłe osobowości. Chciałem, aby czytelnicy ulegli fascynacji, takiej samej, jakiej ja padłem ofiarą. W tym celu postarałem się, aby na kartach tej książki przemówili własnymi słowami bohaterowie owych lat [...]. Stąd tak wiele odwołań do listów, pamiętników, spisanych rozmów, piosenek, wierszy, fragmentów literatury. Te głosy z przeszłości - szczęśliwe i ponure, obojętne i pełne emocji, cyniczne i frywolne albo poważne i napuszone, zawsze jednak przemawiające do wyobraźni - ożywiają opowieść o latach, które chciałem sportretować w tej książce".

(fragment książki)

"Narodziny nowoczesności" to próba odpowiedzi na zadawane często historykom pytanie o początki rozwijającej się od blisko dwóch stuleci dzisiejszej formy cywilizacji i kultury Zachodu. Kiedy i w jakich okolicznościach ukształtowały się zręby nowoczesnego świata - świata gospodarczego rozwoju, technologicznego postępu, wzrostu demograficznego, rozprzestrzeniającej się demokracji, rewolucyjnych przemian obyczajowych i nowych prądów w kulturze? Zdaniem Johnsona z zalążkami wszystkich tych zjawisk i tendencji mamy do czynienia w początkach XIX wieku. Wtedy to po klęsce Napoleona Europa wkracza w okres przeobrażeń i tworznia nowego politycznego ładu, Stany Zjednoczone przekształcają się z dawnej kolonii w silne państwo demokratyczne, a w Azji, w Ameryce Łacińskiej i na kontynencie australijskim pojawiają się pierwsze zwiastuny nowoczesności. Książka Johnsona nie tylko wyjaśnia, jaką rolę odegrała tamta niezwykła epoka, lecz także pozwala ją ujrzeć w całej różnorodności barwnych szczegółów. Oglądając oczyma wyobraźni opisywane dramatyczne sceny i słuchając głosu żyjących wówczas ludzi, jesteśmy zafascynowani i wzruszeni, obcujemy bowiem z historią młodości naszego współczesnego świata.

Paul Johnson (ur. 1928), słynny historyk angielski, absolwent Stonyhurst i Magdalen College w Oksfordzie; jako dziennikarz i reporter współpracuje z najsłynniejszymi gazetami świata. Jest autorem szeregu głośnych książek: "Historia Anglików", "Intelektualiści", "Historia Żydów", "Historia świata", "Historia chrześcijaństwa", znanych i wysoko cenionych również w Polsce. "Narodziny nowoczesności" to najnowsza książka Johnsona.

[Marabut, 1995]